Perse femija thote gjithmone “jo”?

0 0

Të gjithë fëmijët, e madje edhe ata më të qetët dhe të bindurit e kalojnë një fazë në zhvillimin e tyre psikologjik që shoqërohet me teka dhe zemërime, një fazë ku pas çdo gjëje do të dëgjoni fjalën “jo”. Kjo për ju do të jetë një sfidë e vërtetë, sidomos kur bëhet një sjellje normale e përditshme.

Është një fazë kalimtare

Tekat e fëmijës janë një fazë kalimtare në jetën e tij pasi përkon me momentin kur fëmija është duke mësuar të jetë më i pavarur, por që prindërit janë në vështirësi në lidhje me mënyrën si duhet të veprojnë. Të thënit “jo” nënkupton në fakt një mënyrë për t’u diferencuar nga “të mëdhenjtë”, nga të cilët ai ka qënë deri tani në varësi të plotë. Tashmë ai ka nevojë të tregojë personalitetin e tij.

I thotë “jo” kryesisht nënës

Figura kryesore me të cilën ka qënë më tepër i lidhur është ajo e nënës dhe pikërisht me të duhet të fillojë të krijojë “distanca” në mënyrë që të njohë veten. Në këtë moment një rol të rëndësishëm luan babai Ii cili do të përfqësojë personin kryesor që mund të qetësojë tekat e fëmijës duke qënë se kalon më pak kohë me të dhe për pasojë do të jetë më i durueshëm në zgjidhjen e situatave.

Si duhet të sillen prindërit?

Vendosni pak rregulla të qarta të cilat të siguroheni se do të zbatohen. Nëse do të vendosni rregulla pa fund do të lodhni fëmijën dhe ju do ta keni më të vështirë t’i menaxhoni. Rregullat duhet të zbatohen edhe në publik pa pasur frikë nga refuzimi i fëmijës.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X