Perse femija mund te linde me shenje te kuqe ne fytyre? A mund të parandalohet?

0 0

Duket se mitet në lidhje me disa çështje nuk kanë të mbaruar në shoqërinë tonë, dhe në lidhje me rastin në fjalë, kemi dëgjuar shpesh “gruaja ka qënë gjatë ciklit menstrual prandaj fëmija ka shenjë të kuqe në fytyrë”. Epo edhe në këtë rast na duhet të themi se nuk është e vërtetë! Në vend të hipotezave të pabaza duhet të shikojmë shkaqet e vërteta.

Përse shfaqen këto shenja?

Sipas Mikhail Gorbachev, mjek i specializuar në gjenetikë, këto shenja do të shkaktohen nga një anomali në kapilarët e lëkurës. Këto shenja janë të lindura dhe me kalimin e kohës kanë tendencën të bëhen edhe më të theksuara në ngjyrë. Zakonisht marrin ngjyrën lejla ose të kuqe të fortë. Ky problem quhet ndryshe edhe “nervus flammeus” dhe në moshë madhore lezioni do të bëhet edhe më i trashë.

A mund të parandalohet?

Jo, kjo nuk është e mundur pasi nuk është shkaktuar nga diçka që nëna ka bërë gjatë shtatzanisë. Fëmija në disa raste e pranon si pjesë të vetes këtë shenjë por në rastet e tjera mund të fillojë të humbë besimin në vetvete.

Si trajtohen?

Duke qënë se kanë tendencën të ashprësohen dhe të thahet lëkura, mund të përdoret një krem hidratues. Mund të hiqen me lazer në moshë të vogël ndërsa kapilarët e gjakut janë më të hollë dhe për pasojë do të trajtohen me më tepër lehtësi. Nëse njolla është pranë syve apo në zonën e ballit duhet të monitorohet me kujdes pasi mund të jetë e lidhur edhe me një njollë në tru. Ky çrregullim është quajtur sindroma Struge-weber.

Pra herën tjerër që dikush do të lidhë këtë problem me menstruacionet i lexoni këtë informacion dhe më pas flisni me mjekun e fëmijës për të parë mundësinë e trajtimit.

Lexo edhe: Hematomat dhe rreziqet qe sjellin per shtatzanine

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse fëmija im 2 vjeç...

Për ju, mund të duket e mërzitshme që fëmija juaj 2 vjeç ha të njëjtin vakt në të njëjtën kohë, në të njëjtën pjatë me të njëjtin pirun çdo ditë....

“Si je me mësime?” Pyetja...

Një nga pyetjet që u bëhet shpesh fmëijëve sa herë takojnë të rritur është “Shkon mirë me mësim ti? Hë si je ti, nxënës i mirë?”. Këtë tematikë ka ngritur...

Lëkura e bebit e acaruar?...

Prindërit e dinë mirë: lëkura e fëmijëve të vegjël, nën moshën dy vjeç, është shumë delikate skuqet, pezmatohet, e plasaritet lehtësisht, sidomos në zonën e pelenës, por edhe në zonat...

E vendosni fëmijën në sexholino...

Kur në makina është ftohtë, shumë prindërve u vjen natyrshëm që ta rehatojnë fëmijën në sexholino, duke u lënë xhupin veshur. Megjithatë, kjo është një praktikë e gabuar. Në rast...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X