Perse eshte e rendesishme qe femija te konsumoje biskota?

0 0

Biskotat kanë vlera ushqyese për fëmijën, por cilat janë ato?

Cila është rëndësia e biskotave për zhvillimin e fëmijës?

  • Biskotat janë një burim karbohidratesh (sheqernash) shumë të rëndësishme, kjo pasi i sigurojnë organizmit të fëmijës “karburantin” e nevojshëm për të kryer funksionet e caktuara. Ato i japin atij kryesisht karbohidratet komplekse të cilat harxhohen në një kohë të gjatë.
  • Janë të pasura me proteina shtazore (tek qumështi) si edhe bimore (tek mielli). Proteinat mund të quhen si “tullat” e organizmit. Proteinat me origjinë shtazore favorizojnë aminoacidet, të cilat organizmi i merr vetëm nëpërmjet ushqimit.
  • Janë të pasura me vitamina dhe minerale, kryesisht vitaminat e grupit B, shumë të rëndësishme për absorbimin e kalçiumit, si edhe vitaminën C që ndihmon në përthithjen e hekurit. Ato përmbajnë gjithashtu bakër, fosfor, zink etj.
  • Biskotat e posaçme për fëmijët më të rritur janë të pasura me lloje të ndryshme drithërash shumë të rëndësishme.

Si duhet të ruhen biskotat e fëmijës?

  • Nëse paketimi përmban shumë qese me biskota, duhet të hapni një qese dhe me radhë. Kështu produkti do të konsumohet sipas nevojës.
  • Paketimi duhet të ruhet në ambjent larg dritës, nxehtësisë si edhe lagështirës. Këta faktorë mund të ndryshojnë shijen, aromën dhe vlerat e biskotave.
  • E mbyllni gjithmonë paketimin e biskotave në mënyrë që të mos marrë ajër dhe për pasojë të ruajë më mirë shijen dhe vlerat ushqyese.

Lexoni edhe: Kur nje bebe duhet te haje biskote?

Qumesht formule apo qumesht lope?

View Results

Loading ... Loading ...

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X