Perse bebet vuajne me shume ne vere krahasuar me dimrin?

0 0

Kur vjen puna tek bebet është e vështirë të kuptojmë nëse ka vapë apo ftohtë dhe kjo gjë shkakton dyshime tek prindërit edhe në lidhje me veshjen. Por duhet të dini se mund ta kuptoni nëse fëmija ka vapë apo ftohtë https://www.pernenat.al/shtate-sinjalet-qe-tregojne-se-bebi-juaj-ka-vape/dhe ajo që nuk duhet të harroni është se ai vuan më shumë nga vapa se nga temperaturat e ulëta.

Si është e mundur kjo?

Fëmijët vuajnë më shumë temperaturat e larta se ato të ulta sepse sipërfaqja e lëkurës së trupit të fëmijës nuk është e trashë dhe për pasojë edhe temperatura e trupit do të jetë më e lartë prandaj edhe temperatura e lartë e ambientit do të ndihet më tepër.  Një faktor tjetër që ndikon është paaftësia e të voglit për të djersitur në nivelet e duhura, kështu ata nuk janë në gjendje të nxjerrin jashtë trupit nxehtësinë dhe të ulin tempëraturën e trupit.

Po nëse bën ftohtë?

Ky problem nuk ekziston nëse temperaturat janë të ulta pasi mjafton një veshje më e trashë dhe gjithçka do të normalizohet. Gjatë verës fëmija duhet të hidratohet mjaftueshëm nëse ka nisur ushqimin e ngurtë, dhe nëse pi gji nuk ka nevojë për ujë. Veshja duhet të jetë shumë e hollë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X