Perse bebet i kane duart e ftohta?

0 1

Shumica e nënave zgjohen shumë shpesh natën për të kontrolluar nëse fëmija i tyre merr frymë, është mirë, nuk është zbuluar e kështu me radhë. Pothuajse të gjitha kemi vënë re gjatë këtyre zgjimeve apo edhe në mëngjes se fëmija i vogël i ka duart e ftohta, dhe shpesh kjo gjë vihet re edhe tek këmbët.

Por përse ndodh kjo? Përse bebet i kanë duart dhe këmbët e ftohta?

Në fakt kjo është diçka tipike e fëmijëve të porsalindur. Ata i kanë ekstremitetet e gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme me një temperaturë më të ulët se ajo e trupit dhe kjo sigurisht që e ka një shpjegim shkencor.

Fëmijët gjatë natës kanë një sistem nervor më aktiv dhe për pasojë kanë aftësi të djersijnë më shumë, pavarësisht temperaturës së dhomës, dhe pavarësisht sa batanije mund të kenë ose jo sipër tyre.

Në disa faza të caktuara të gjumit, aftësia e tyre për termorregullim (mundëson ruajtjen e temperaturës në nivel konstant) ulet, dhe kur temperature trupore bie, organizmi nuk është në gjendje të vendosë në “lëvizje” proçesin e ngritjes së saj.

A duhet të shqetësohet nënë për këtë?

Prania e duarve dhe këmbëve të ftohta tek fëmijët e vegjël është diçka fiziologjike, dhe duke djersitur ato lagen dhe do të jenë edhe më të ftohta. Me avullimin e djersës, duart dhe këmbët do të duken edhe më të ftohta.

A paraqet kjo ndonjë rrezik për fëmijën?

Këtu nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Ju duhet të dini se kjo nuk paraqet asnjë rrezik për fëmijën e vogël.Me kalimin e kohës gjithçka do të normalizohet dhe organizmi i fëmijës do të mësojë të rrisë temperaturën trupore duke bërë që duart të mos jenë më kaq të ftohta.

Lexoni edhe: Lekura e bebes, si ta mbrojme nga i ftohti

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X