Perse acidi folik eshte kaq i rendesishem ne shtatzani?

0 0

Përse është e rëndësishme vitamina B9?

Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme sepse luan rol të rëndësishëm në shumë funksione jetësore të cilat janë:

  • Parandalon aneminë;
  • Ul rrezikun e shfaqjes së keqformimeve të fetusit (defektet në tubin neural: spina bifida, anencefalia dhe encefalocela);
  • Ul rrezikun e shfaqjes së problemeve të lindura kardiovaskulare, të keqforimeve të buzëve dhe qiellzës, defekteve në traktin urinar si edhe të gjymtyrëve.

Si të bëjmë që ushqimet të mos e humbin këtë vitaminë?

Ruajtja në kushtet e duhura do të bëjë që ushqimet të ruajnë këtë vitaminë kaq të rëndësishme.

  • Perimet: ato duhet të konsumohen brenda një kohe të shkurtër nga blerja. Pasi i keni marrë në shtëpi duhet t’i ruani ne vende larg diellit si edhe burimeve të tjera të nxehtësisë.
  • Zierja: edhe ky proçes ka aftësi të shkaktojë humbjen e një pjese të mirë të vitaminës, dhe për këtë arsye do të ishte mirë që ushqimet e pasura me acid folik të konsumoheshin të gjalla, ndoshta duke u kombinuar me ushqime të tjera të ziera apo pjekura.
  • Pirja e çajit: evitoni çajin jeshil dhe atë të zi, kjo pasi ndikojnë negativisht, duke ulur aftësinë e organizmit për të përthithur acidin folik.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X