Perkujdesja e duhur ndaj femijes

0 0

Jeni duke menduar per t’u rikthyer në punë?

Atëherë ka disa gjëra që duhet të merrni në konsideratë para se të gjeni dikë që të kujdeset për fëmijën tuaj. Fillimisht na duhet t’ju themi se nuk jeni e vetmja që jeni duke e bërë këtë. Kudo nëpër botë ka shumë nëna që shkojnë në punë edhe disa javë pas lindjes. Nëse zgjidhni personin e duhur për t’u kujdesur, fëmija juaj do të jetë shumë mirë dhe i sigurt.

Por si të zgjedhim personin e duhur?

Fllimisht duhet të dini se struktura në të cilen do të shkojë fëmija apo personi i cili do të kujdeset për të duhet të zgjidhet shumë kohë më parë. Nëse do të vendosni ta çoni në çerdhe ju duhet të shikoni disa prej tyre, të njiheni me edukatoret, të mësoni programin, oraret, pagesën dhe gjithçka tjetër.

Po alternativa tjetër?

Për fëmijën tuaj mund të kujdeset edhe një e afërmja juaj e cila mund të marrë një pagesë të caktuar më pare? Jo, duhet të jetë e aftë të kujdeset për fëmijën dhe këtë duhet ta provoni disa ditë para se ju të shkoni në punë. Nëse mendoni se ka mangësi duhet ta largoni nga fëmija juaj pasi për të duhet të kujdeset dikush me eksperiencë. Nëse do të zgjidhni një profesioniste, duhet që më parë t’i kërkoni t’ju tregojë një vërtetim të specializimeve të saj si edhe një letër interesi. Është shumë e rëndësishme të shikoni ecurinë e saj në punët e mëparshme. Merrni në konsideratë rekomandimet e nënave të tjera në lidhje me dikë. Gjithmonë i kërkoni të vijnë disa ditë para që fëmija të mësohet me praninë e tyre ndërsa ju jeni atje.

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Festat zyrtare 2020

Cilat janë festat zyrtare për vitin 2020? Duke përfshirë ditët pushim për festën e Vitit të Ri, ditët e festave fetare, por edhe ditët e tjera kombëtare të shënuara pushim...

Mos përdorni smartfonin gjatë pushimit...

Nëse gjatë pushimit në punë ju jeni një nga ata njerëzit që menjëherë vendosin dorën tek smartfoni, duhet ta dini se kjo nuk është një ide e mirë. Përdorimi i...

Puna e tepërt rrit rrezikun...

Për të zbuluar lidhjen e rrezikshme midis punës dhe goditjes në tru është një studim i Universitetit Angers në Institutin Kombëtar Francez të Shëndetit dhe Kërkimit Mjekësor, i cili tregoi...

A ju bullon shefi në...

Një studim i ri i Universitetit Shtetëror Portland ka zbuluar se siguria për punonjësit mund të komprometohet kur trajtohet në mënyra që dobësojnë lidhjet e tij brenda një grupi pune....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X