Përkujdesi i nënave, si t’i dedikosh më shumë kohë vetes?

0 0

Le të flasim rreth përkujdesit të nenave. Është diçka që të gjithë ne e dimë që është e rëndësishme. Është e rëndësishme të mos harrosh përkujdesin për veten dhe aq më tepër të ndihemi sikur nuk gjejmë kohën e duhur me çdo gjë tjetër që kemi nevojë të balancojë.

Përkujdesi për veten vjen me një version më të mirë për veten! Të përkujdesemi për nevojat tona na bën një nënë më të mirë, një partnere më të mirë dhe na bën të ndihemi mirë me veten tonë. Kështu që kurrë nuk duhet të jetë alternativë. Dhe, përkujdesi për nënat nuk ka pse të jetë konsumuese e kohës.

Veçanërisht gjatë ditëve shumë të zëna të jetës sonë, ne mund të realizojmë se marrja e 10 minutave në ditë mund të na ndihmojë mjaftueshëm të ndihemi qenie njerëzore sërish.

Nuk ka pse të jetë gjithmonë një ditë e mrekullueshme. Diçka e thjeshtë sa një filxhan kafeje apo edhe 10 minuta punë mund të na ndihmojnë të gjejmë versionin më të mirë të vetes sonë.

1- Zgjohu dhe shijo një filxhan kafeje, vetëm

Të bëhesh gati disa minuta përpara pjesës tjetër të shtëpisë dhe pirja e kafesë në mëngjes, në paqe mund të ulë tonet për një ditë me më pak stres. T’i lejosh vetes më shumë kohë çmendurie fillon në një formë ekselentë të përkujdesit.

  1. Dedikoji 5 minuta kohë vetes (disa herë në ditë)

Kur filllon të ndihesh pak e rraskapitur, lejoji vetes 5 minuta! Edhe vetëm 1 ose 2 minuta udhëtim në banjo (vetëm)  ndihmon si një përkujdesje për nëna. Nëse fëmijët e tu janë mjaftueshëm të rritur, ndihmoji me lodrat në një zonë të sigurt. Largohu paksa dhe merr frymë. Do të ndihesh shumë mirë dhe gati për pjesën tjetër të ditës.

  1. Ushqeni veten gjatë fundjavës

Është e lehtë të harrosh përkujdesin si nënë, sidomos kur kemi më shumë se një fëmijë që ka nevojë të ushqehet. Do të duket sikur nuk kemi mjaftueshëm kohë të përgatisim ushqim për njëri tjetrin çdo ditë.

Ushqyerja e trupit tuaj është një veprim kaq i mrekullueshëm i vetë-kujdesit për nënat. Do të jeni shumë më pak të acaruara me një bark të plotë.

  1. Investoni në disa vajra esencialë

Investimi në vajra esencial të një cilësie të lartë është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u kujdesur për veten! Ju mund të merrni vajra esencialë që vijnë në shishe të vogla e mund t’i mbani kur ndiheni super të tensionuara, të stresuara ose thjesht të mbingarkuara. Përdorimi i vajrave esencialë në më pak se një minute, do t’ju ndihmojë të qetësoni mendjen tuaj.

Lexo më shumë: Çdo nënë që sapo ka lindur, është nënë e re edhe nëse ka fëmijën e pestë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X