Përfitimet shëndetësore të mangos për bebet

Arsyet perse duhet t’i jepni mango bebave tuaj dhe keshillat per moshen e tyre:
0 0

Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike.

  1. Tretja: Mango përmban biokimikate dhe enzima si terpen, estere dhe aldehide që ndihmojnë në nxitjen e tretjes. Është e pasur me fibra, dhe kështu ndihmon në trajtimin e kapsllëkut.
  2. Shikimi: Mango e pjekur është burimi më i mirë i vitaminës A, e cila është e nevojshme për zhvillimin e shikimit të fëmijës suaj. Fruti gjithashtu ka vitaminë C dhe B, hekur, kalium dhe proteina.
  3. Anti-mikrobike: Mango promovon funksionin epitelial në trup dhe ndihmon në uljen e sulmeve mikrobike siç janë ftohja e zakonshme, sinusiti dhe riniti. Ky frut me aciditet të ulët nuk i shton refluksin foshnjave.
  4. Imuniteti: Mangot janë të pasura me beta karoten. Karotenoidet ndihmojnë në largimin e radikaleve të lira nga trupi, duke ndihmuar në rritjen e niveleve të imunitetit. Fruti luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.
  5. Zhvillimi i trurit: Konsumi i mangos përmirëson funksionimin e trurit, pasi është i pasur me vitaminë B6. Ky frut përmban gjithashtu acid glutamine që ndihmon në përmirësimin e kujtesës dhe përqendrimit të foshnjës.

Vlerat ushqyese të manogs

100 gramë mango përmbajnë këto vlera:

Ujë 83.46g
Energji 60kcal
Proteina 0.82g
Yndyra 0.38g
Karbohidrate 14.98g
Fibra 1.6g
Sheqer 13.66g
Kalcium 11mg
Hekur 0.16mg
Magnes 10mg
Fosfor 14mg
Kalium 168mg
Vitaminë C 36.4mg
Folate 43 mg
Vitaminë A 54 mg
Vitaminë K 4.2 mg

Alergjia e bebeve nga mango

Duke qenë se mangot janë fruta tropikale, ato kanë tendencë të jenë alergjike për foshnjat e vegjël. Kështu, ato nuk janë një ushqim i shkëlqyeshëm si ushqim i parë. Pediatrit sugjerojnë të prisni deri në moshën tetë muajshe për të ofruar ndonjë ushqim tropikal.

Reagimet alergjike janë të rralla dhe nuk janë vdekjeprurëse. Ato janë tipike dermatologjike. Nëse foshnja ka një reagim atopik ndaj mangos, ai mund të ketë një skuqje rreth gojës.

Alergeni gjendet në lëkurën e mangos më shumë sesa brenda frutit. Skuqjet zhvillohen nëse një person alergjik vjen në kontakt me lëkurën e mangos. Ngrënia e pulpës së mangos mund të mos provokojë një skuqje.

Nëse familja juaj ka një histori të alergjisë ndaj mango apo arrorët, kujdesuni kur i jepni frutin fëmijës suaj.

Gjithashtu, përmbajtja e lartë e fibrave në mango mund të shkaktojë diarre nëse sistemi tretës i foshnjës nuk është mjaft i formuar.

Lexo edhe: Mango ne shtatzani, ja 9 përfitimet shëndetësore dhe sasia qe duhet të konsumoni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Përse duhet të konsumoni dardha?...

Dardhat kanë më shumë vlera sesa shija e tyre. Ky frut ofron edhe përfitime të rëndësishme ushqyese. Dardhat mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës, të përmirësojnë tretjen, të zvogëlojnë...

E paskemi ditur gabim? Lëkurat...

Bananet janë jashtëzakonisht të mira për ju. Jo vetëm që janë të mbushura me 12% të dozës tuaj të rekomanduar ditore të kaliumit dhe 20% të vitaminave C dhe B6,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X