Përfitimet nga konsumi i frutit të papajës

0 0

Elementët ushqyes që gjenden në frutin e papajës sjellin një sërë përfitimesh shëndetësore. Ja çfarë sigurojnë:

Degjenerimi makular i lidhur me moshën

Zeaksantini, një antioksidant i gjetur në papaja, redukton rrezet e dëmshme të dritës blu. Mendohet se luan një rol mbrojtës në shëndetin e syve dhe mund të mbrojë degjenerimin makular.

Parandalimi i astmës

Rreziku i zhvillimit të astmës është më i ulët te njerëzit që konsumojnë një sasi të lartë të ushqyesve të caktuar. Një nga këto lëndë ushqyese është beta-karoteni, që përmbahet në ushqime si papaja, kajsia, brokoli, kungulli dhe karrotat.

Kanceri

Konsumimi i beta-karotenit antioksidues, që gjendet në papaja, mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

Shëndeti i kockave

Marrja e ulët e vitaminës K është shoqëruar me një rrezik më të lartë të frakturës së kockave. Konsumimi i duhur i vitaminës K është i rëndësishëm për shëndetin, pasi përmirëson thithjen e kalciumit dhe mund të zvogëlojë ekskretimin urinar të kalciumit, do të thotë se ka më shumë kalcium në trup për të forcuar dhe rindërtuar kockat.

Diabeti

Studimet kanë treguar se njerëzit me diabet të tipit 1 që konsumojnë dietë me fibra të larta kanë nivele më të ulëta të glukozës në gjak, dhe njerëzit me diabet të tipit 2 mund të kenë nivelin e sheqerit në gjak, lipidet dhe insulinën të përmirësuar. Një papaja e vogël siguron rreth 3 gramë fibra, që është e barabartë me vetëm 17 gram karbohidrate.

Tretja

Papaja përmban një enzimë të quajtur papain që ndihmon tretjen. Papaja është gjithashtu me përmbajtje të lartë të fibrave dhe ujit, që të dyja ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut dhe promovojnë rregullsinë dhe një trakt të tretshëm të shëndetshëm.

Sëmundjet e zemrës

Përmbajtja e fibrave, kaliumit dhe vitaminave në papaja ndihmon në shmangien e sëmundjeve të zemrës. Një rritje e konsumit të kaliumit së bashku me një ulje të marrjes së natriumit është ndryshimi më i rëndësishëm dietik që një person mund të bëjë për të zvogëluar rrezikun e tij nga sëmundjet kardiovaskulare.

Lëkura dhe shërimi i plagëve

Papaja duket se është e dobishme për promovimin e shërimit të plagëve dhe parandalimin e infeksionit të zonave të djegura.

Shëndeti i flokëve

Papaja është gjithashtu e shkëlqyeshme për flokët sepse përmban vitaminë A, një lëndë ushqyese e nevojshme për prodhimin e sebumit, i cili i mban flokët të hidratur. Vitamina A është gjithashtu e nevojshme për rritjen e të gjitha indeve trupore, përfshirë lëkurën dhe flokët.

Një papaja e mesme ka afërsisht:

  • 120 kalori
  • 30 gram karbohidrate – përfshirë 5 gramë fibra dhe 18 gr sheqer
  • 2 gram proteina

Papajet janë gjithashtu një burim i mirë i:

  • folateve
  • vitaminës A
  • magnezit
  • bakrit
  • acidit pantotenik
  • fibrave

Ato gjithashtu kanë vitaminën B, alfa dhe beta-karoten, lutein dhe zeaksantin, vitaminë E, kalcium, kalium, vitaminë K, dhe likopen, antioksiduesi i fuqishëm që shoqërohet më shumë me domatet.

Lexo edhe: 23 mënyra të shijshme për të ngrënë një avokadoPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Përfitimet shëndetësore të mangos për...

Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike. Tretja: Mango përmban biokimikate...

Përse duhet të konsumoni dardha?...

Dardhat kanë më shumë vlera sesa shija e tyre. Ky frut ofron edhe përfitime të rëndësishme ushqyese. Dardhat mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës, të përmirësojnë tretjen, të zvogëlojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X