loading

Përfitimet nga gjimnastika në ujë gjatë shtatzanisë

Duke u zhytur në ujë deri tek shpatullat tuaja, ju peshoni 80% më pak. Si tipologjia ashtu edhe amplituda e lëvizjeve rriten, me një perceptim më të ulët të lodhjes dhe një rrezik të reduktuar të traumës.
0 0

Gjimnastika në ujë, një element që e bën aktivitetin të sigurt duke pasur parasysh mungesën e gravitetit, mund të jetë një ndihmë e madhe për gratë shtatzëna. Një studim i kohëve të fundit nga Spitali Universitar San Cecilio në Granada tregoi se nënat që kryen ushtrime ujore nga java e 20 deri në javën e 37 të shtatzënisë kishin pothuajse 13 herë më pak gjasa për të kryer epiziotomi.

Forcon perineumin

Hulumtuesit, të udhëhequr nga mjekja obstetre Raquel Rodríguez Blanque, donin të mësonin më shumë rreth mënyrës se si gjimnastika e ujit ndihmonte në forcimin e perineumit dhe muskujt gjatë lindjes: u krahasuan 65 gra shtatzëna që morën pjesë në një program ushtrimesh ujore, duke kryer nga 45 minuta aktivitet aerobik tri herë në javë dhe 64 nëna që nuk kryen ndonjë aktivitet motorik. Pas lindjes, studiuesit zbuluan se gratë që praktikonin programet e gjimnastikës së ujit gjatë shtatzënisë kishin 12.5 herë më shumë mundësi të kishin një perineum të paprekur se të tjerët. Gjithashtu 85.9% e atyre që nuk e kishin përfunduar programin ujor përdorën analgjezikët gjatë lindjes, krahasuar me 72.3% të atyre që ushtruan në ujë.

Lehtësia në ujë

Duke u zhytur në ujë deri tek shpatullat tuaja, ju peshoni 80% më pak. Rezultati është një ndjesi e dukshme e lehtësimit, e cila lejon gjeste dhe lëvizje që do të jenë të vështira dhe të rënda nga uji. Si tipologjia ashtu edhe amplituda e lëvizjeve rriten, me një perceptim më të ulët të lodhjes dhe një rrezik të reduktuar të traumës.

Ndihmon relaksimin

Për gratë shtatzëna, gjimnastika e ujit ka përparësinë e thjeshtëzimit dhe inkurajimit të lëvizjes së trupit në një fazë shtatzanie në të cilën aktiviteti fizik është themelor, por i vështirë. Gjimnastika zvogëlon dhimbjen e shpinës, nxit qëndrimin e duhur, lehtëson tretjen, ndihmon në uljen e enjtejeve të këmbëve, rrit punën e veshkave. Gjithashtu rregullon frymëmarrjen dhe lehtëson tensionin, me një efekt pozitiv në gjendjen shpirtërore dhe presionin e gjakut.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Tensionohen marrëdhëniet me kunatën shtatzanë...

Ju mund të mendoni se është e qartë se të flasësh me një grua shtatzënë për ndonjë gjë që lidhet me peshën është jashtë normës, por do të habiteni se...

Vërtetohet shkencërisht, gratë kanë nevojë...

Instinkti i nënës fillon para se fëmija të lindë. Në fakt, hulumtimet e reja të botuara në revistën “Raportet Shkencore” thonë se një grua i nënshtrohet ndryshimeve të rëndësishme mendore...

Çfarë ndodh në trupin tuaj...

Nga momenti kur testi i shtatzanisë ju tregon dy vija e deri kur merrni në krahë fëmijën tuaj, shumë ndryshime ndodhin brenda jush. Kur sperma takon vezën Një grua fillon...

Udhëzime për ushqyerjen në muajin...

Ushqimet që duhen përfshirë në dietë në muajin e parë të shtatzanisë Zgjidhni ushqime si perimet me gjethe jeshile, avokado, fasule, drithëra, lëng portokalli etj. Qumësht dhe nënproduktet e tij....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X