loading

Përfitimet nëse bëni stërvitje në mëngjes

0 0

 

  1. Do të bëni zgjedhje më të mira për mirëqenien tuaj gjatë gjithë ditës

“Kur bëni një përpjekje të tillë që herët në mëngjes, nuk do të donit ta shkatërronit gjatë ditës, prandaj dhe veprimet që pasojnë do të jenë të duhurat për shëndetin tuaj.

  1. Do të flini më mirë

Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit (NSF), njerëzit që zgjohen herët rregullisht bëjnë gjumë më të qetë e pa ndërprerje.

  1. Mund të ulni presionin e gjakut

Personat me presion të lartë të gjakut, shpesh kanë nevojë për ilaçe për të kontrolluar këtë gjendje të rrezikshme. Por ndryshimet në stilin e jetës, si ushtrimi në mëngjes mund të ndihmojnë.

  1. Do të jeni më në humor për në punë

Aktiviteti fizik ju bën mirë edhe për aspektin shpirtëror e psikologjik, prandaj do e përballoni me më shumë humor gjtihë ditën dhe ngarkesën e saj.

  1. Mund të humbni më shumë peshë, nëse kjo është ajo që ju synoni

Nëse po punoni për të humbur peshë, rezultatet tuaja mund të varen nga koha kur ushtroheni. Sipas një studimi të vitit 2019 në Gazetën Ndërkombëtare të Obezitetit, ata që ushtroheshin më herët gjatë ditës (të paktën para mesditës) humbën “dukshëm më shumë peshë” sesa ata që ushtroheshin më vonë gjatë ditës.

  1. Pjesën tjetër të pasdites dhe të mbrëmjes do ta keni të lirë

Duke “kursyer” pak nga koha e gjumit ju përfitoni shumë kohë në pjesën tjetër të ditës për kryerjen e aktiviteteve të tjera.

Lexo edhe: Sa minuta aktivitet fizik mjafton për t’u rikthyer në formë pas lindjes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rriten rastet e të prekurve...

Një numër në rritje i njerëzve në SH.B.A po diagnostikohen dhe po vdesin nga kanceri anal, sipas hulumtimit të ri të botuar në Gazetën e Institutit Kombëtar të Kancerit. Incidenca e...

Depresioni më bën të ndihem...

Në skutat më të thella të mendjes sime, depresioni është më i fuqishëm se unë. E urrej të flas për vdekjen e nënës sime. Kryesisht sepse nuk mendoj se shumë...

Lira Gjika: Prindër përpiquni ta...

4 ditë pas termetit të fuqishëm me magnitudë 6,4 ballë të shkallës Rihter, mjekja pediatre Lira Gjika ka shpërndarë në rrjetin social Facebook një status për pasiguritë, frikën apo edhe...

Çfarë  është Vitamina F? Përfitimet...

Përkundrazi, vitamina F është një term për dy yndyrna - acidi alfa-linolenik (ALA) dhe acidi linoleik (LA). Ato janë thelbësore për funksionet e rregullta të trupit, përfshirë aspektet e shëndetit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X