Përfitimet fizike dhe sociale të metodës nëna kangur

0 0

Marsupioterapia bazohet në parimin se mënyra më e mirë për të nxitur kontaktin midis nënës dhe fëmijës është ajo e adoptuar nga kangurët.

Rëndësia e kontaktit lëkurë me lëkurë

Metoda kangur nuk është vetëm një mënyrë e përshtatshme, mënyrë e natyrshme dhe ekonomike për të mbajtur të vegjlit, por edhe një mënyrë për të inkurajuar më shumë kontaktin lëkurë me lëkurë mes nënës dhe fëmijës.

Përfitimet e mbajtjes kangur nuk janë vetëm fiziologjike, por janë manifestuar veçanërisht në aspektin e komunikimit: ky kontakt lejon që nëna ta qetësojë fëmijën dhe të mësojë më shumë rreth kërkesave të tij.

Si ta vendosni fëmijën?

Fëmija duhet të mbahet drejt, me trupin që qëndron mbi trupin e prindërve dhe mbështetet në atë mënyrë që të mos ketë hendek midis dy trupave. Këmbët janë të hapura, gjunjët janë më lart, ndërsa shputat duhet të jenë në nivelin e kërthizës së prindit, asnjëherë më poshtë.

Mbështetja që menaxhon më së miri situatën, për të mbajtur fëmijën në këtë pozicion fiziologjik është brezi i gjatë. Është një pëlhurë rreth 70 cm e gjerë dhe 3 deri në 5 metra e gjatë. Nuk ka butona ose nyje, por vetëm skajet e dyfishtë për ta bërë atë më të qëndrueshme dhe të menaxhueshme. Ai përshtatet në mënyrë të përkryer me madhësinë e moshën e fëmijës, kështu që mund ta përdorni atë nga muaji i parë, deri në 3 vjet apo më shumë. Kjo mënyrë mbajtjeje garanton nevojat themelore të fëmijës, nevojat e sigurisë dhe komoditet në shikimin e fëmijës.

Me pak fjalë

Metoda “nëna kangur” ka lindur në Kolumbi në vitet shtatëdhjetë, si një mbështetje sidomos për fëmijët e parakohshëm ose nën peshë. Gjatë 20 viteve të fundit ajo është përhapur gjerësisht në vendet perëndimore dhe sot ajo mund të zbatohet pa kufizime për të gjithë foshnjet.

Lexo edhe: Si te perdorim sakte mbajtesen-kangur te bebit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X