Perfitimet e spinaqit per femijen dhe menyra si mund ta gatuajme

0 0

Spinaqi është një ushqim shumë i mirë për fëmijën, pas është shumë i pasur me vitamina dhe minerale. Pra është një burim shumë i rëndësishëm elementësh që i nevojiten fëmijës gjatë rritjes.

Cilat janë vlerat e spinaqit?

Ai është shumë i pasur me hekur, kalçium, kalium në sasi shumë të mëdha, por nuk mund të përdoret që në moshë të hershme pasi gjethet e tij përmbajnë elementë që nuk treten me lehtësi nga fëmija. Mund t’ja jepni duke filluar nga muaji i 10, pra në momentin që sistemi tretës i fëmijës është zhvilluar më mirë.

  • Spinaqi forcon kockat e fëmijës pasi përmban mineralet si kalçium, magnes, dhe fosfor që luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e mirë të tyre.
  • Është i mirë për muskujt pasi përmban proteina dhe aminoacide. Një kombinim i mirë do të ishte të gatuhej me mish ose thjerrëza.
  • Ndihmon në qarkullimin e gjakut. Hekuri dhe kaliumi luajnë një rol të rëndësihëm në shëndetin e gjakut dhe qelizave të tij.
  • Ndihmon në sistemin imunitar. Ai ka shumë vitamina që e përforcojnë atë, duke qënë edhe një burim i mirë i vitaminës K.
  • E hidraton organizmin. Ai përmban rreth 90% ujë.

Si ta gatuajmë spinaqin?

Mund të bëni pure të ndryshme duke e kombinuar me:

  • Mund ta kombinoni pothuajse me të gjitha perimet që fëmija konsumon.
  • Drithëra dhe thjerrëza. Duke përfshirë këtu edhe orizin.
  • Me çfarëdolloj mishi.
  • Mund të jenë mollë, banane, dhe manaferra. Mos e përzieni me fruta shumë të ujshme si mango apo luleshtrydhe pasi mund të prishet shija.

Lexoni edhePure me spinaq dhe patate te embel (7 muaj+)
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Arseniku i pranishëm në oriz,...

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit. Një studim i kryer...

Fëmijët bëjnë naze në ushqim?...

Fëmijët që bëjnë naze në tryezën e ngrënies mund të dallohen menjëherë: ata e shikojnë pjatën me mosbesim dhe refuzojnë sistematikisht ushqime të caktuara, zakonisht perimet. Sipas ekspertëve të Shoqatës...

Flavanolet ulin presionin e lartë...

Shtimi i ushqimeve të pasura me flavanole në tryezë ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut. Ky është rezultat i një studimi britanik nga Universiteti i Reading botuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X