Përfitimet e mundshme të çajit të xhinxherit në shtatzani

0 0

Deri në 80% të grave përjetojnë të përziera dhe të vjella, të njohura edhe si të vjellat e mëngjesit, në tremujorin e parë të shtatzënisë.

Për fat të mirë, rrënja e xhinxherit përmban një shumëllojshmëri të përbërjeve bimore që mund të ndihmojnë me disa nga shqetësimet e shtatzanisë.

Në mënyrë të veçantë, dy lloje të përbërësve që gjenden te xhinxheri – gingerolet dhe shogaolet – mendohet se veprojnë në receptorët në sistemin tretës dhe shpejtojnë zbrazjen e stomakut, gjë që nga ana tjetër mund të ndihmojë në zvogëlimin e ndjenjës së përzierjes.

Gingerolet janë të pranishme në sasi të mëdha në xhinxherin e papërpunuar, ndërsa shogaolët janë më të shumtë në xhinxherin e tharë.

Kjo do të thotë që çaji i xhinxherit i bërë nga xhinxheri i freskët ose i tharë mund të përmbajë komponime me efekte anti-të përziera dhe të jetë i përshtatshëm për trajtimin e përzierjes dhe të vjellave gjatë shtatzanisë.

Për më tepër, xhinxheri është treguar se ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve nga ngërçet e mitrës, të cilat shumë gra shtatzëna i përjetojnë në tremujorin e parë.

Sidoqoftë, asnjë studim nuk ka analizuar efektet e xhinxherit në ngërçet në gratë shtatzëna në mënyrë specifike.

Efektiviteti i çajit të xhinxherit për të vjellat e mëngjesit

Shumica e studimeve që analizojnë aftësinë e xhinxherit për të lehtësuar të vjellat e mëngjesit kanë përdorur kapsula xhinxheri. Sidoqoftë, rezultatet e tyre ende nxjerrin në pah përfitimet e mundshme të çajit të xhinxherit, pasi 1 lugë çaji (5 gram) me rrënjë xhinxheri të grirë të zhytur në ujë mund të sigurojë të njëjtën sasi xhinxheri si një shtesë prej 1.000 mg.

Një studim në 67 gra shtatzëna zbuloi se ato që konsumuan 1,000 mg xhinxher në formë kapsule çdo ditë për 4 ditë përjetuan dukshëm më pak episode të përziera dhe të vjella sesa ato që morën placebo. Për më tepër, një analizë e gjashtë studimeve zbuloi se gratë që konsumuan xhinxher në shtatzaninë e hershme kishin pesë herë më shumë gjasa të përjetonin përmirësime në përzierje dhe të vjella sesa ato që morën placebo.

Këto rezultate sugjerojnë se çaji i xhinxherit mund të ndihmojë gratë me të vjella të mëngjesit, veçanërisht gjatë tremujorit të parë.

Sasia e rekomanduar dhe efektet anësore të mundshme

Çaji i xhinxherit në përgjithësi konsiderohet i sigurt për gratë shtatzëna, të paktën në sasi të arsyeshme.

Ndërsa nuk ka një dozë të standardizuar për lehtësimin e të përzierave në shtatzani, hulumtimet sugjerojnë se deri në 1 gram (1,000 mg) xhinxher në ditë është i sigurt.

Kjo barazohet me 4 filxhanë çaji (950 ml) xhinxheri të paketuar, ose çaj xhinxheri i bërë në shtëpi të bërë nga 1 lugë çaji (5 gram) rrënjë xhinxheri të grirë të zhytur në ujë.

Studimet nuk kanë gjetur asnjë lidhje midis konsumit të xhinxherit gjatë shtatzanisë dhe një rreziku në rritje të lindjes së parakohshme, lindjes së foshnjës së vdekur, peshës së ulët të lindjes ose komplikimeve të tjera.

Sidoqoftë, disa dëshmi sugjerojnë që çaji i xhinxherit nuk duhet të konsumohet afër lindjes, pasi xhinxheri mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes. Gratë shtatzëna me një histori abortesh, gjakderdhje vaginale ose çështje të koagulimit të gjakut gjithashtu duhet të shmangin produktet e xhinxherit.

Së fundmi, pirja e shpeshtë e sasive të mëdha të çajit të xhinxherit mund të çojë në efekte anësore të pakëndshme në disa individë. Këto përfshijnë djegie urthi, gazra dhe gromësima. Nëse i përjetoni këto simptoma ndërsa pini çaj xhinxheri, mund të nevojitet të zvogëloni sasinë që pini.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X