Perfitimet e bizeleve gjate gjidhenies dhe ushqimet kryesore qe duhet te konsumoni

0 0

Gjidhënia sjell përfitime të shumta jo vetëm për shëndetin e fëmijës, por edhe për shëndetin e nënës. Ajo është gjithashtu një periudhë delikate gjatë së cilës duhet të tregohet kujdes kryesisht në ushqim.

Përfitimet e bishtajoreve në gjidhënie

Prodhimet bishtajore kanë tepër përfitime gjatë gjidhënies pasi përmbajnë shumë fibra, karbohidrate dhe proteina, pra janë një ushqim i kompletuar, ndër të cilat do të veçonim bizelet. Bizelet kanë përfitime në këtë proçes jo vetëm sepse janë një ushqim i plotë por edhe sepse shtojnë prodhimin e qumështit, por sigurisht nuk duhet të ekzagjeroni me sasinë pasi mund të shkaktojnë probleme me barkun e fëmijës. Krahas bizeleve duhet të konsumoni edhe shumë lëngje në mënyrë që të shtohet prodhimi i qumështit. Edhe suprat do të ishin një aleat i sasisë së madhe të qumështit, si edhe frutat dhe perimet të stinës. Bizelet janë gjithashtu të pasura me hekur.

Cilat janë ushqimet që ndihmojnë në

Gjidhënia sjell përfitime të shumta jo vetëm për shëndetin e fëmijës, por edhe për shëndetin e nënës. Ajo është gjithashtu një periudhë delikate gjatë së cilës duhet të tregohet kujdes kryesisht në ushqim.

Përfitimet e bishtajoreve në gjidhënie

Prodhimet bishtajore kanë tepër përfitime gjatë gjidhënies pasi përmbajnë shumë fibra, karbohidrate dhe proteina, pra janë një ushqim i kompletuar, ndër të cilat do të veçonim bizelet. Bizelet kanë përfitime në këtë proçes jo vetëm sepse janë një ushqim i plotë por edhe sepse shtojnë prodhimin e qumështit, por sigurisht nuk duhet të ekzagjeroni me sasinë pasi mund të shkaktojnë probleme me barkun e fëmijës. Krahas bizeleve duhet të konsumoni edhe shumë lëngje në mënyrë që të shtohet prodhimi i qumështit. Edhe suprat do të ishin një aleat i sasisë së madhe të qumështit, si edhe frutat dhe perimet të stinës. Bizelet janë gjithashtu të pasura me hekur.

Cilat janë ushqimet që ndihmojnë nënën në gjidhënie për një cilësi më të mirë të qumështit?

  • Do të ishte mirë të konsumonit drithëra integrale të pasura me vitamina, proteina, hekur dhe minerale të tjera. Ato do t’ju ndihmojnë të lehtësohen edhe simptomat e vështira post-partum.
  • Mishi i bardhë është gjithashtu i pasur me elementë të rëndësishëm. Peshku, pula përmbajnë acide yndyrore shumë të rëndësishme për zhvillimin e trurit të fëmijës.
  • Karrotat janë të pasura me karbohirate dhe kalium, që e furnizojnë nënën e re me energji. Gjithashtu përmbajnë edhe beta karoten, shumë e rëndësishme për ushqyerjen me gji do të ndihmojnë që fëmija të marrë një peshë normale trupore.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X