Perdorimi i celularit gjate shtatzanise, si ndikon ne karakterin e femijes

0 0

Nëse keni një fëmijë që po zhvillohet brenda trupit tuaj duhet patjetër të mësoni si ndikon abuzimi me përdorimin e celularit në zhvillimin e tij. Sipas fjalës së fundit të shkencës, ai do të ndikojë në mënyrë direkte në karakterin e fëmijës.

Si ndikon përdorimi i celularit jashtë normave?

Nëse nëna do të përdorë shumë celularin ai do të jetë një fëmijë hiperaktiv, dhe këtë e konfirmon edhe “Environment International” nëpërmjet një studimi të bërë në lidhje me përdorimin e smartphonëve në shtatzani si edhe mënyrën si ata ndikojnë tek fetusi. Sipas tyre në gjithë këtë nuk duhet të bëjmë “fajtore” valët elektromangetike të marra në mënyrë frekuente nga celulari.

Si u krye studimi?

Studimi u krye në disa nëna në Spanjë, Norvegji, Danimarkë, dhe Kore, të cilat abuzonin në mënyrë sistematike në lidhje me përdorimin e smartphonëve. Studiuesit i mëshojnë fort teorisë se valët elektromagnetike nuk ndikojnë në zhvillimin e karakterit të fëmijës, megjithatë ende nuk kanë mundur ta provojnë vërtetësinë e kësaj. Ata janë të sigurt se me kalimin e viteve bebet dhe fëmijët më të rritur do të jetë gjithnjë e më tepër hiperaktivë duke qënë se nënat kanë tendencën të qëndrojnë për një kohë shumë të gjatë para ekranit krahasuar me disa vite më parë. Të gjitha nënat që rezultuan se flisnin në celular për 1 orë ose më tepër, ose bënin minimalisht 4 thirrje në ditë do të ishin më të predispozuara të sillnin në jetë fëmijë hiperaktivë.

Lexoni dhe: Celulari mund të shkatërrojë marrëdhënien tuaj

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X