Përdorimi i aspirinës ul rrezikun për shumë lloje kanceri

0 0

Konsumimi i rregullt i aspirinës, d.m.th një ose dy tableta në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit kolorektal dhe kancerëve të tjerë të sistemit gastrointestinal. Kjo është mbështetur nga hulumtimi i botuar në revistën Annals of Onkology, i kryer nga një ekip studiuesish italianë të koordinuar nga Njësia e Epidemiologjisë së Kancerit të Institutit Mario Negri për Kërkime Farmakologjike IRCCS, në bashkëpunim me Universitetin e Milanos.

Rezultatet e një met-analize

Hulumtimi shikoi 113 studime të publikuara deri në Mars 2019 që hulumtuan lidhjen midis aspirinës dhe rrezikut të kancerit të traktit tretës. Nga këto, 45 kanë të bëjnë me kancer kolorektal, për gjithsej 156 mijë raste. Përveç kancerit kolorektal, u morën parasysh tumoret e kokës dhe qafës, ezofagut, stomakut, mëlçisë dhe pankreasit.

“Marrja e të paktën një ose dy tabletave të aspirinës në javë – shpjegon Cristina Bosetti, drejtuese e Njësisë së Epidemiologjisë së Kancerit të Institutit Mario Negri për Kërkime Farmakologjike IRCCS – kontribuon në zvogëlimin e ndjeshëm të rrezikut të zhvillimit të kancerit të traktit tretës. Konkretisht, përdorimi i aspirinës shoqërohet me një ulje prej 27 përqind të rrezikut të kancerit kolorektal (45 studime), 33 përqind të kancerit të ezofagut (13 studime), 36 përqind e kancerit në stomak (14 studime), 38 përqind e tumoreve hepatobiliare (5 studime) dhe 22 përqind e kancerit të pankreasit”.

Efektet në sëmundje shumë serioze

“Këtë vit rreth 175,000 vdekje nga kanceri kolorektal priten në Evropë – shton Carlo La Vecchia, profesor i Epidemiologjisë në Universitetin e Milanos – Duke supozuar se nëse përdorimi i rregullt i aspirinës në popullatë në këtë grupmoshë do të rritet nga 25 përqind në 50 përqind, mund të ketë një ulje të 5,000-7,000 të vdekjeve dhe 12,000-18,000 raste të reja të kancerit kolorektal. Shifrat përkatëse për kancerin e ezofagut, stomakut dhe pankreasit do të ishin rreth 3 mijë vdekje, dhe për kancerin e mëlçisë rreth dy mijë vdekje. Duke pasur parasysh prognozën e pafavorshme për këto tumore, numri i rasteve të reja do të ishte vetëm pak më i lartë se ai i vdekjeve”.

Konsumi me kalimin e kohës

Për kancerin kolorektal, në veçanti, një dozë midis 75 dhe 100 mg në ditë shoqërohet me një ulje prej 10 përqind në krahasim me ata që nuk përdorin aspirinë; një dozë prej 325 mg në ditë në një ulje prej 35 përqind dhe një dozë prej 500 mg në ditë në një ulje të rrezikut 50 përqind. Sidoqoftë, studiuesit rekomandojnë shumë kujdes, pasi vlerësimi i rrezikut të llogaritur për doza të larta të aspirinës bazohet në të dhëna të pakta. Në krahasim me njerëzit që nuk marrin aspirinë rregullisht, rreziku i kancerit kolorektal zvogëlohet me 4 përqind pas një viti përdorimi, me 11 përqind pas tre vjetësh, me 19 përqind pas pesë vjetësh dhe me 29 përqind pas dhjetë vjetësh.

Llogaritni përfitimin, por edhe rrezikun

“Vëzhgimet tona – përfundon Bosetti – sugjerojnë që doza më të larta të aspirinës shoqërohen me një ulje më të madhe të rrezikut të kancerit kolorektal. Sidoqoftë, zgjedhja e dozës duhet të marrë parasysh rrezikun e mundshëm të gjakderdhjes gastrointestinale, si dhe gjakderdhje të tjera, e cila rritet për doza të larta. Marrja e aspirinës për parandalimin e kancerit kolorektal ose tumoreve të tjera gastrointestinale, megjithatë, duhet të kryhet pas konsultimit me një mjek, i cili duhet të marrë parasysh rrezikun individual ”.

Përdorimi i aspirinës

Acidi acetilsalicilik, i njohur zakonisht me emrin e aspirinës, përdoret kryesisht për të lehtësuar dhimbjet, inflamacionin dhe simptomat e gripit.

Lexo edhe: Marrja e aspirinës 3 herë në javë mund të ndihmojë të prekurit nga kanceriPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A përhapet Covid 19 nga...

Vapa ka shpërthyer dhe të gjithë duan të ndezin kondicionerin. Por si ta rregulloni këtë vit, duke pasur parasysh që koronavirusi është ende në qarkullim? Shoqata Italiane e Mjekësisë Mjedisore...

Personat obezë më të rrezikuar...

Obeziteti shton një pikë tjetër negative në lidhje me rreziqet shëndetësore. Obezët, në të vërtetë, rrezikojnë më shumë të marrin  e koronavirusin. Shkaku mendohet të jetë një proteinë e prodhuar...

Për të luftuar celulitin duhen...

Pesha dhe mosha duket se nuk paskan rëndësi kur bëhet fjalë për celulitin. Tashmë është e qartë se celuliti është një problem kompleks që varet kryesisht nga metabolizmi dhe mënyra...

Shtimi i dezinfektuesve vë në...

Urgjenca e Koronavirusit duket se po vjen duke u zbehur, por ajo që na ka mësuar mbetet shume e pranishme mes nesh. Mbi të gjitha, një higjienë e kujdesshme që...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X