Përdori kartën e kreditit të nënës, fëmija harxhon qindra dollarë pa e ditur

0 0

 

Një fëmijë që ka rënë pre e abuzimit me të dhënat konfidenciale në Facebook, ka nisur një disuktim e një betejë ligjore me platformën sociale dhe shumë prej përdoruesve të saj. Bëhet fjalë për një lojë që vogëlushi ka luajtur, ku i duhej të bënte një blerje 20 dollarë me kartën e nënës së tij. Deri këtu gjithçka ka ndodhur me miratimin e tyre , por ajo që djali dhe nëna e tij nuk dinin, ishte se Facebook ka ruajtur informacionet e nevojshme të kartës dhe sa herë që djali ka luajtur, përmes kartës janë bërë blerje pa dijeninë e tij. Shuma ka shkuar në disa qindra dollarë brenda pak javëve.

Të gjendur përballë kësaj situate ata kërkuan dëmshpërblim, por hasën refuzimin e platformës sociale.

Ata janë detyruar të ngrenë padi, por Facebook nuk ka dashur t’i dëmshpërblejë, sepse ngatërresa është bërë nga vetë përdoruesit, të cilët nuk kanë mundur të kuptojnë dhe janë konfuzuar me kushtet e përdorimit të kartës.

Në pothuajse të gjitha rastet prindërit e dinin se fëmija ishte duke luajtur Angry Birds, por nuk mendomin se fëmija do të lejohej të blinte diçka pa fjalëkalim ose autorizim më parë.

Megjithatë, kompania vazhdoi të mohonte rimbursimet për fëmijët, duke përfituar nga konfuzionet e tyre.

Po ju a i autorizoni fëmijët të përdorin kartat tuaja? A keni pasur ndonjëherë probleme të ngjashme?

Lexo edhe: Alarmi: Mos i lini kurre femijet vetem te luajne ne internet

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X