loading

Për të gjitha nënat që kanë fëmijët me kancer

0 0

A e dini se nënat që kanë fëmijë me kancer përjetojnë më shumë çrregullime të stresit post traumatik sesa baballarët, motrat, vëllezërit, madje edhe vetë pacientët me kancer, pavarësisht nga mosha e tyre? Gjithçka që dëshiron një prind është të mbajë fëmijën e tij të sigurt. Pasi të keni kaluar diagnozën e kancerit, kuptoni se ata nuk mund të jenë kurrë të sigurt. Se mendimi se asgjë e keqe nuk do të ndodhë me ta është thjesht një iluzion që ne e pikturojmë si prindër. Mundohem të qëndroj optimiste dhe pozitive, por frika nuk largohet me një biopsi që del mirë. Frika e vazhdueshme nga një rikthim, ose më keq, afrohet në kokën time.

A po i dalin dhëmbët? Apo ka refluks? A ka gazra? Apo thjesht ndihet i bezdisur? A ka dhimbje? A ka ftohje të zakonshme apo infeksion? Apo iu rikthye sëmundja? Dhe nëse është një ftohje “e zakonshme”, a do të jetë në gjendje ta luftojë atë? Si nënë, shqetësohem për çdo ndryshim gungë, sy të çuditshëm dhe kollë.

Ndonjëherë është shumë e tepërt për mua ta përballoj. Është një frikë e vazhdueshme që nuk mendoj se do të largohet ndonjëherë. Unë mendoj se thjesht do të mësoj se si të jetoj me të. Edhe nëse del i pastër nga sëmundja pas pesë vitesh, çdo diagnozë e re që shoh në mediat sociale, çdo kokë e vogël tullace, çdo përmendje e kancerit të fëmijëve në TV më trishton zemrën përsëri. Unë jam mirënjohëse për burrin tim, miqtë e mirë, mjekësinë moderne dhe besimin tim që i bën të gjitha pak më të durueshme.

Është e vështirë të “ngecësh” në shtëpi gjatë verës me një fëmijë që nuk mund të dalë në publik. Por pastaj unë shikoj foto të vjetra  dhe mbaj mend kur ky cep i vogël ishte shtëpia jonë për muaj të tërë, dhe pastaj jam mirënjohëse që jam në shtëpi.

Lexo edhe: Kura e re për kancerin më të përhapur te fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Aknet tek të sapolindurit

Ato janë puçrra të kuqe ose të bardha që zakonisht shfaqen në faqe, hundë dhe ballin e fëmijës (por mund të shfaqen kudo në fytyrë). Jo vetëm kaq: ka fëmijë...

Regurgitimi & refluksi tek bebet,...

Refluksi dhe regurgitimi ndodhin tek rreth 30% e bebeve të shëndetshme. Një refleks natyral Regurgitimi ose refluksi janë terma mjekësore që shpjegojnë procesin e nxjerrjes së sasive të vogla të...

Zgjidhja për dhimbjet e shpeshta...

Nuk është një justifikim për të mos shkuar në shkollë: një dhimbje e përsëritur e stomakut ekziston dhe prek një në katërfëmijë. Por lehtësimi i dhimbjes është i mundur falë...

Citomegalovirusi, infeksioni i rrezkshëm që...

Citomegalovirusi është një infeksion asimptomatik, por nëse transmetohet te fetusi mund të shkaktojë shurdhim, vonesë psikomotore dhe paaftësi të mëdha të përhershme. Për të përballuar këtë infeksion dhe mbi të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X