Për të gjitha nënat që kanë fëmijët me kancer

0 0

A e dini se nënat që kanë fëmijë me kancer përjetojnë më shumë çrregullime të stresit post traumatik sesa baballarët, motrat, vëllezërit, madje edhe vetë pacientët me kancer, pavarësisht nga mosha e tyre? Gjithçka që dëshiron një prind është të mbajë fëmijën e tij të sigurt. Pasi të keni kaluar diagnozën e kancerit, kuptoni se ata nuk mund të jenë kurrë të sigurt. Se mendimi se asgjë e keqe nuk do të ndodhë me ta është thjesht një iluzion që ne e pikturojmë si prindër. Mundohem të qëndroj optimiste dhe pozitive, por frika nuk largohet me një biopsi që del mirë. Frika e vazhdueshme nga një rikthim, ose më keq, afrohet në kokën time.

A po i dalin dhëmbët? Apo ka refluks? A ka gazra? Apo thjesht ndihet i bezdisur? A ka dhimbje? A ka ftohje të zakonshme apo infeksion? Apo iu rikthye sëmundja? Dhe nëse është një ftohje “e zakonshme”, a do të jetë në gjendje ta luftojë atë? Si nënë, shqetësohem për çdo ndryshim gungë, sy të çuditshëm dhe kollë.

Ndonjëherë është shumë e tepërt për mua ta përballoj. Është një frikë e vazhdueshme që nuk mendoj se do të largohet ndonjëherë. Unë mendoj se thjesht do të mësoj se si të jetoj me të. Edhe nëse del i pastër nga sëmundja pas pesë vitesh, çdo diagnozë e re që shoh në mediat sociale, çdo kokë e vogël tullace, çdo përmendje e kancerit të fëmijëve në TV më trishton zemrën përsëri. Unë jam mirënjohëse për burrin tim, miqtë e mirë, mjekësinë moderne dhe besimin tim që i bën të gjitha pak më të durueshme.

Është e vështirë të “ngecësh” në shtëpi gjatë verës me një fëmijë që nuk mund të dalë në publik. Por pastaj unë shikoj foto të vjetra  dhe mbaj mend kur ky cep i vogël ishte shtëpia jonë për muaj të tërë, dhe pastaj jam mirënjohëse që jam në shtëpi.

Lexo edhe: Kura e re për kancerin më të përhapur te fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19, më pak fëmijë...

Një nga tiparet që karakterizuan sezonin e kaluar ishte zhdukja e sëmundjeve infektive tipike të fëmijëve dhe mbi të gjitha rënia drastike e shtrimeve në spital dhe hyrja në urgjencë...

Lëkura e bebit e acaruar?...

Prindërit e dinë mirë: lëkura e fëmijëve të vegjël, nën moshën dy vjeç, është shumë delikate skuqet, pezmatohet, e plasaritet lehtësisht, sidomos në zonën e pelenës, por edhe në zonat...

QSUT, kryhet me sukses ndërhyrja...

Një operacion i rrallë në zemër ka ndezur dritën e shpresës në familjen e një vogëlusheje të porsalindur dhe në besimin e qytetarëve në shëndetësinë shqiptare. Operacioni i vështirë e...

Çrregullimet e Spektrit të Autizmit!...

2 Prilli, është dita botërore dedikuar  sensibilizimit për Autizmin, prandaj le të shqyrtojmë pak më gjerësisht këtë spektër. Sot, sipas shumë statistikave matëse që realizohen në vende të ndryshme të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X