Per pushime me femijen, nje alternative do te ishte edhe mali

0 0

Për shumë familje pushimet nënkuptojnë të shkuarin në det, por në të vërtetë për një fëmijë do të ishte mjaft i përshtatshëm edhe mali.

Përfitimet e të pushuarit në mal

Do të ishte një vend shumë i mirë për të kaluar pushimet e verës, e rëndësishme është të ndiqen disa rregulla. Pushimet në mal do të jenë të përshtatshme për fëmijën sepse do të ofrojnë një klimë të mirë, me temperatura jo shumë të larta as shumë të ulëta. Pushimet në mal do të favorizojnë oreksin e fëmijës dhe gjumin e mirë. pushimet në mal nuk e turbullojnë rutinën e fëmijës, pa harruar të përmendim edhe përfitimet e kontaktit me natyrën.

Mos frekuentoni malet shumë të larta

Duhet të tregoni kujdes që të mos ngjiteni në lartësi mbi 1500-2000 metër, për të evituar ftohjet dhe problemet me frymëmarrjen, gjë që do ta mundonte fëmijën. Kujdes me disa zona me shkëmbinj dhe barishte të larta, pasi ato mund të ishin habitati i kafshëve të rrezikshme.

Si duhet të jetë veshja e fëmijës?

Duke qënë se klima do të jetë e freskët duhet të keni me vete edhe veshje të gjata, çorape të gjata për t’u veshur gjatë shëtitjeve si edhe kapele. Materiali më i mirë do të ishte pambuku. Përdorni edhe krem mbrojtës me faktor të lartë. Fëmija duhet të konsumojë sa më shumë fruta.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X