Pema festive, mbani rreziqet larg femijeve

0 0

Nga dita e djeshme pothuajse në të gjitha familjet shqiptare janë ndezur dritat festive si edhe është vendosur pema plot me zbukurime. Të gjithë e dimë se ajo është një objekt që tërheq së tepërmi vëmëndjen e fëmijëve duke u shndërruar në një faktor rreziku për sigurinë e tyre.

Merrni masat e duhura:

  1. Forconi bazën. Ndoshta duke e vendosur bishtin brenda një poç Pema tani do të bjerë më me vështirësi nëse fëmija e tërheq.
  2. Fiksoni majën. E lidhni majën me anën e një filli pas një mobilje për t’u siguruar se nuk do të bjerë.
  3. Mos përdorni globa qelqi. Janë sigurisht më të bukura dhe artistike por edhe më të rrezikshmet për shkak se mund të thyhen dhe dëmtojnë fëmijën.
  4. Qirinjtë e qelqit. Edhe këto nuk duhet të jenë pjesë e dekorit. Ato mund të përbëjnë rrezik edhe nëse janë të fikura duke qënë se fëmija mund të mendojë se janë karamele që shkëlqejnë.
  5. Dritat brenda normave. Mos i kini ndezur ndërsa shkoni për të fjetur apo jeni jashtë shtëpisë.
  6. Kujdes me kabllot. Mos i lini kabllot e dritave atje ku fëmija mund t’i prekë.
  7. Kujdes me fjongot. Janë të buta dhe me ngjyra, perrfekte për të tërhequr vëmëndjen e fëmijës dhe për pasojë rritur rrezikun e gëlltitjes.
  8. Vendoseni pemën në vendin e duhur. Ajo duhet të qëndrojë larg burimeve të nxehtësisë si edhe larg vendeve ku femija mund ta arijë.
  9. Pema e vogël. E tërhiqni vëmëndjen e fëmijës me anën e një peme të vogël të zbukuruar me arusha të vegjël dhe biskota fëmijësh!

Lexoni edhe: Kuriozitete rreth pemes se Krishtlindjes dhe Vitit te Ri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X