Pastrimi pas nje aborti

0 1

Cfare eshte krutazhi (pastrimi)?
Krutazhi eshte pastrimi i kavitetit se uterusit, pas nje aborti. Ky pastrim behet me anen e nje nderhyrje, me anen e se ciles mjeku gjinekolog heq nga uterusi pjesen e mbetur nga shtatzania e nderprere. Kjo behet me anen e nje anestezie te pergjithshme e cila zgjat disa minuta (rreth 10-15 minuta), pas se ciles gruaja eshte ne gjendje te kthehet ne shtepi ne po te njejten dite.
Nese shtatzania ka qene pak javeshe, materiali i ovulimit hiqet me anen e nje tubi thithes te lidhur me nje pompe qe krijon vakum. Me pas kontrollohet me anen e nje ekografie nese uterusi nuk ka me asnje mbetje nga shtatzania e nderprere.
Nese shtatzania ka qene 9-10 javeshe, atehere behet pastrimi me anen e nderhyrjes kirurgjikale. Para nderhyrjes vendoset ne zonen zonen intime te gruas prostaglandina vaginale, e cila ben te mundur hapjen e kanalit se cerviksit. E gjithe kjo stimulon kontraksionet si dhe mund te shkaktoje nxjerrjen spontane se mbetjeve se shtatzanise te nderprere.
Pas pastrimit se uterusit, gruaja mund te kthehet ne shtepi brenda dites. E kunderta ndodh vetem nese rasti specifik shoqerohet me shfaqjen e temperatures ose komplikacioneve te tjera. Gjate diteve ne vazhdim gruaja do te kete gjakderdhje te vogla, te cilat zakonisht zgjasin 7-10 dite.

Nese shtatzania eshte e hershme nuk behet nderhyrje e menjehershme
Nese aborti spontan ndodh gjate javes 8-9 te shtatzanise, atehere mjeku zakonisht rekomandon qe gruaja te prese edhe 2-3 jave te tjera, kjo pasi zakonisht gjate kesaj kohe mund te ndodhe dalja e embrionit ne menyre spontane. Por nese ajo vendos te mos prese per nje kohe aq te gjate, atehere behet nderhyrja nga ana e mjekut gjinekolog.

Pas pastrimit se uterusit, behet kontrolli i hormonit beta HCG
Pas rreth 20 ditesh nga dita e pastrimit se uterusit, edhe pse dalja e embrionit mund te kete ndodhur ne menyre spontane, behet vleresimi i nivelit se hormonit beta HCG. Kjo behet per te verifikuar nese rritja e nivelit se hormoneve nga shtatzania, eshte nderprere.

Lexoni edhe: Simptomat dhe shkaqet e abortit spontan


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X