Pasojat e pirjes se duhanit tek femija

0 0

Mbroni shëndetin e fëmijës tuaj nga tymi i duhanit, qoftë ai edhe pasiv!

  1. Shkakton lindje të parakohshme: Një shtatezani normale zgjat 38-40 javë. Bëhet shkak për një lindje shumë para javës së 38- të.
  2. Dëmtimi parakohe i membranës placentare: është dëmtimi ose derdhja parakohe e ujërave dhe kjo bëhet shkak për lindjen e një fëmije të pazhvilluar.
  3. Një zhvillim i vonuar intrauterin i embrionit: Cigarja jo vetëm që pakëson oksigjenin dhe substancat ushqyese që shkojnë tek fëmija nëpërmjet gjakut por është dhe shkaktare e një zhvillimi të vonë të fëmijës në barkun e nënës dhe mundësi të mëdha për teratogjenicitet.
  4. Shkakton vdekjen e papritur te fëmijës në barkun e nënës.
  5. Shfaqet pre-eklampsia.
  6. Favorizohet ngritja e tensionit nën efektin e nikotinës e cila ngushton enët e gjakut.
  7. Favorizohet shkëputja parakohe e placentës. Në kushte normale placenta shkëputet ose ulet poshtë pas lindjes së fëmijës.
  8. Shfaqen probleme respiratore tek femija pas lindjes.
  9. Pakësimi i qumështit: bëhet shkak për pakësimin e sasisë së qumështit tek lehona.
  10. Ndikon në uljen e nivelit te vitaminës C të qumështit dhe në pakësimin e veçorisë së saj ushqyese gjatë periudhës së lehonisë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X