Pas sa kohesh nga blerja duhet te nderrojme tiganet?

0 0

Janë pajisje shumë të rëndësishme në kuzhinën e çdo shtëpie apo restoranti, por a e dini se kanë edhe një afat të caktuar përdorimi? E dini përse? Sepse nuk mjafton që të blini vetëm perime të stinës, për një shëndet më të mirë është e domosdoshme edhe një enë jo e prishur.

Për sa kohë duhet të ndërrojmë tiganët?

Deri tani më të përdorurat janë ato që nuk ngjisin ushqimin por edhe për shkak se mund të përgatisin pjata shumë të shijshme me shumë pak yndyrë. Ato janë të përbëra nga një material i quajtur “Teflon” që është në gjendje të durojë temperatura shumë të larta. Por këta lloj tiganësh kanë një afat shumë të shkurtër përdorimi dhe konkretisht nuk mund të përdoren më shumë se 2 vjet. Gjatë kësaj kohe ato mund të jenë gërvishtur dhe kështu ushqimi fillon të ngjisë. Këto lloj enësh duhet të pastrohen me uthull, ujë dhe sapun neutral. Mos i pastroni me anën e telit.

Po në lidhje me enët profesionale?

Shefët e kuzhinës shpesh preferojnë të përdorin enë kuzhinë që janë të përbëra nga materialet: qeramike, inoks, bakër se alumin të cilat janë më cilësore dhe kanë një jetëgjatësi më të madhe. Ato sigurisht janë më të kushtueshme por i përgatisin ushqimet në një mënyrë të veçantë.  Keto enë duhet të pastrohen me ujë dhe uthull në mënyrë që të dëmtohen sa më pak të jetë e mundur, por edhe të largohen të gjitha papastërtitë e mundshme.

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X