Parazitet e kokes, ja si ti trajtojme

0 0

Disa këshilla të vlefshme që duhet të keni parasysh në lidhje me trajtimin e parazitëve të kokës, pavarësisht produktit që keni zgjedhur të përdorni. Ja çfarë duhet të dini, sipas Marcello Monti, përgjegjës i shërbimit dermatologjik të institutit “Humanitas” në Rozzano.

Parazitet e kokes, 10 rregulla per trajtimin
1- Para se të filloni trajtimin, është mirë t’i hiqni fëmijës rrobat pasi mund të bëhen pis, dhe zakonisht substancat që përmbajnë këto produkte janë të vështira për t’u hequr nga rrobat.
2- Aplikoni produktin duke ndjekur në mënyrë shumë të saktë udhëzimet e paketimit. Nëse fëmija ka flokë të gjatë, mund të mos jetë i mjaftueshëm një paketim. Tregoni kujdes të veçantë për t’ju përmbajtur kohës të rekomanduar, si edhe mënyrës së shpëlarjes.
3- Pas trajtimit duhet t’i vishni fëmijës veshje të pastra.
4- Nëse shihni ende parazitë të gjallë, por që lëvizin me vështirësi pas rreth 8-12 orësh nga trajtimi, nuk është e nevojshme të bëni një të dytë, pasi disa insekticide i vrasin parazitët pak më me vonesë.
5- Nëse pas 8-12 orësh parazitët lëvizin ende me të njëjtën shpejtësi si më parë do të thotë që produkti nuk ka bërë efekt, dhe për këtë arsye nevojitet një trajtim i dytë me një tjetër produkt.
6- Pas trajtimit, është e rëndësishme të largohen mekanikisht vezët me anën e një krëhëri të posaçëm. Nuk mjafton një krëhër normal, sepse i ka dhëmbëzat me shumë hapësirë mes tyre dhe për pasojë nuk do të jetë në gjendje t’i largojë.
7- Një javë pas trajtimit të parë duhet të krihen flokët me krëhërin e posacëm, duke i mbledhur vezët në një pecetë për t’i hedhur më pas në koshin e plehrave. Të njëjtën gjë duhet të bëni edhe pas trajtimit të dytë.
8- Është reptësisht e ndaluar të përzihen produkte të ndryshme për një trajtim të vetëm.
9- Për një trajtim më efektiv do të ishte i nevojshëm përdorimi i produktit specifik dhe më pas edhe i shampos të posaçme.
10- Është më i këshillueshëm përdorimi i produkteve të posaçme dhe jo vetëm i shampove, pasi edhe pse kanë një kosto të ulët nuk ofrojnë një trajtim efektiv.

Lexo edhe: Si ta kuptojme kur femija ka parazite?

 Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Telefonët dhe tabletët shkaktojnë miopi...

Midis smartfonëve dhe tabletëve, kompjuterëve dhe video lojërave një gjeneratë e tërë fëmijësh është në rrezik të miopisë. Mjeku italian okulist Matteo Piovella, këshillon përdorimin e kompjuterit përkundrejt telefonit ose...

Si të mbrojmë fëmijët nga...

Thjesht të folurit me fëmijën tuaj mund të jetë hapi juaj i parë për t'i mbrojtur ata nga abuzimi. Ka më shumë të ngjarë të zbuloni ndonjë kërcënim për sigurinë...

Vajza 5 vjeçe mban ende...

Kristen Bell po i kujton botës se kur bëhet fjalë për piketat zhvillimore të fëmijërisë, çdo fëmijë është i ndryshëm dhe fakti se diçka ka funksionuar për një fëmijë nuk...

T’i lëmë fëmijët të qajnë...

T'i lëmë fëmijët të qajnë, nga disa ditë deri në 18 muaj të jetës, duke bërë që ata të ndalen vetë, dhe për këtë arsye të vetë-ngushëllohen, ose të vrapojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X