Pandemia Covid 19, po pason psikopandemia sidomos në këtë grupmoshë

0 0

Psikopandemia ekziston me të vërtetë dhe prek kryesisht të rinjtë dhe gratë. Në fakt, Covid-19 ka krijuar vështirësi të panumërta vitin e fundit dhe problemet nuk kanë kursyer as më të vegjlit nga aspektet shëndetësore, shoqërore dhe personale.

Kufizimi i orareve dhe problemet ekonomike

Sipas një studimi të kryer nga OJQ Angelo Azzurro Onlus (një shoqatë romake e angazhuar në projekte asistence dhe ndërgjegjësimi për individë të brishtë), ekzistojnë dy shkaqe kryesore të kësaj tendence: izolimi i detyruar nga jeta shoqërore i imponuar nga karantina e kufizimi i orareve me paralajmërime të ndryshme dhe vështirësi ekonomike .

Familjet në vështirësi

“Të rinjtë, gratë, të papunët, janë kategoritë që janë ankuar për çrregullimet më të rëndësishme psikiatrike”, shpjegon Dr. Stefania Calapai, psikiatre dhe presidente e shoqatës Angelo Azzurro, e cila muajt e fundit ka ofruar konsultime falas online për familjet në vështirësi.

Trishtimi dhe humbja e kujtesës

Përveç depresionit, çrregullimeve të gjumit dhe ngrënies, studimi zbuloi një rritje të dukshme të çrregullimeve në lidhje me aktivitetet njohëse, të tilla si vëmendja dhe kujtesa, me aftësi të dobët për t’u përqendruar. Sidomos midis adoleshentëve, të cilët kanë parë një rritje të përpjekjeve për vetëvrasje dhe fenomeneve serioze të vetë-dëmtimit, të konfirmuara gjithashtu nga të dhënat nga spitali Bambino Gesù në Romë.

Gratë në rrezik

“Psikopandemia” gjithashtu ka theksuar pabarazitë e forta gjinore: në të gjithë botën duket se janë pikërisht gratë dhe nënat ato që kanë vuajtur ndikimin më të rëndë të kësaj krize të thellë shëndetësore dhe socio-ekonomike. Më shumë të penalizuara se burrat, sepse ato janë të detyruar të ndajnë kohën midis punës nga shtëpia dhe kujdesit për fëmijët, shumë shpesh pa asnjë lloj mbështetje.

Pandemia Covid -19 ishte dhe është, pjesërisht, një dramë sociale që shqetëson botën e të rinjve: pavarësisht nga fakti që të rinjtë preken më pak nga sëmundja, një në dy të rinj nën moshën 18 vjeç manifeston çrregullime në shkak të urgjencës shëndetësore dhe, mbi të gjitha, të pasojave në drejtim të lirisë së lëvizjes, kohës së lirë dhe shoqërisë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lirinë e përgjegjësitë duhet t’i...

Shpesh ankohemi se në edicionet informative dëgjojmë vetëm lajme negative, se janë të mbushura me kronikë të zezë, duke shprehur kështu dëshirën për të pasqyruar në media më shumë art,...

Neutrogena Hydro Boost, për një...

Faktorë të ndryshëm, të jashtëm e të brendshëm kanë ndikimin e tyre në lëkurën tonë.  Mungesa e gjumit, stresi, ushqyerja, faktorët mjedisorë, smogu i qytetit e shumë faktorë të tjerë...

Një truk për të rritur...

Ky truk është kaq i thjeshtë saqë duhet ta provoni për ta besuar. Përdorni këtë këshillë për të rritur produktivitetin tuaj gjatë gjithë ditës, edhe kur në të njëjtën kohë...

“Më kanë përdhunuar vajzën! Do...

Shkrim nga Erjona Rusi Jooooooooooo, mos! Më kanë përdhunuar vajzën. Joooooo! Nuk po i besoja syve atë që shihja në lajme. Ishte fëmija im, drita e syve, dashuria më e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X