Pak dashuri për nënat beqare

0 0

Sa herë kalojnë disa muaj, një valë rraskapitjeje më kaplon. Ndjehem sikur energjia ime është varfëruar, sikur mezi po ia dal me vajzën time 2-vjeçare. Durimi im është shumë i dobët dhe deri në fund të ditës, unë e gjej veten të mbështetur në mur, sepse përpjekja për të qëndruar në këmbë është shumë e tepërt. Ndonjëherë kjo ndjenjë zgjat për një ose dy ditë, ose kur është në kombinim me simptoma premenstruale, ndonjëherë një ose dy javë.

Para se të bëhesha nënë, unë i jepja prioritet gjumit nëntë orë në natë, sepse kjo i nevojitet trupit tim për t’u ndjerë plotësisht energjike. Thjesht reduktimi i kësaj nevoje sjell të gjitha llojet e ndjenjave konfliktuale: dëshpërim, trishtim dhe një lloj ndjenje dorëheqjeje.

Kërkesat e një nëne beqare janë unike e të forta. Ndonjëherë kur mbyllet dita ndjehem si një superhero dhe ndonjëherë ndjehem edhe më e lodhur.

Kujdesem për vajzën time, drejtoj një biznes që është i vetmi burim i të ardhurave që plotëson nevojat tona, përgatis ushqime, shpesh me vajzën time të kapur në këmbën time, pastroj pasi kemi mbaruar së ngrëni, mbaj shtëpinë tonë relativisht të rregullt, drejtoj punën, mendoj për projekte krijuese dhe objektiva të ardhshme, mbaj marrëdhëniet miqësore dhe endem në një formë të praktikës shpirtërore të përditshme.

Kam mësuar ta harxhoj energjinë time me gjëra dhe njerëz të qëllimshëm si një çështje mbijetese, e ushqej trupin tim në mënyrë strategjike, mbroj sa më shumë orë të gjumit në dispozicion, angazhohem në ndonjë formë lëvizjeje çdo ditë, marr kohë për kujdesin ndaj vetes çdo javë dhe nganjëherë jam akoma e lodhur.

Kështu që të gjitha nënave beqare atje, të cilat si unë, nxitojnë ditë e natë të sigurohen që fëmijët e tyre kanë gjithçka që u nevojitet, unë dua t’ju bëj të ditur se ju shoh.

Për nënën beqare që shikon një lavaman plot me enë, drekën që duhet bërë, dhe posta elektronike për t’u përgjigjur pasi të kesh vënë më në fund vogëlushin tënd për të fjetur, unë të shoh.

Për nënën beqare që shtrihet ndërsa fëmija të mundon shumë, unë të shoh.

Për nënën beqare që punon shumë për të blerë ushqime, për të gatuar dhe pastruar gjithashtu, për çdo vakt, unë të shoh.

Për nënën beqare që mban 100% të përgjegjësive të kujdestarisë, unë të shoh.

Unë ju shoh, unë jam ju, dhe ju jeni duke bërë një punë të mrekullueshme.

Një nga klientët e mi më tha një herë, “Nënat beqare janë gratë më të fuqishme në botë” dhe unë pajtohem me çdo qelizë të qenies time. Ne jemi të fuqishme dhe shumë të lodhura.

Lexo edhe: Pse vendosa të jem nënë beqare në moshën 42 vjeçare?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si po i kaloni ditët...

Ndoshta këto janë ditët që kemi qëndruar më së shumti në shtëpi me familjarët tanë, në një betejë jo të lehtë kundër përhapjes së Covid-19. Përveç frikës nga e panjohura...

Gjesti fisnik i stjuardesave me...

Një baba nga Kalifornia ka përdorur Twitterin këtë javë për të treguar një histori zemërgjerësie për mirësinë e të huajve në fluturimin e parë të vajzës së tij të porsalindur....

Kurrë nuk do të paguhem...

Unë e urrej faktin që nuk jam në gjendje të kontribuoj. Gjithmonë flitet shumë për hendekun gjinor të pagave. Por ka një lloj tjetër boshllëku rreth çështjes së pagave në...

“Këta zihen përditë për mua”,...

Moderatorja e njohur Fatma Haxhialiu  një blogere mjaft e ndjekur në rrjetet sociale publikon shpesh foto nga jeta e saj private dhe sidomos momentet që kalon me të birin. Në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X