Pagjumësia, një nga pasojat e Covid 19

0 0

Pagjumësia Post Covid është një problem i rëndësishëm. Fjetja e rehatshme duhet të jetë e thjeshtë dhe e natyrshme, për fat të keq për shumë njerëz nuk është më kështu. Në këtë vit të fundit, tani që pandemia ka hyrë me forcë në jetën e të gjithëve, pagjumësia është rritur fuqimisht.

Rritje 40%

Eleonora Iacobelli është një psikologe dhe psikoterapiste, presidente e Eurodap (Shoqata Evropiane për Çrregullime Paniku) dhe menaxhere e Trainimit të Bioekuilibrit, dhe dëshmon se: “Pagjumësia është një nga pasojat e situatës që kemi përjetuar për më shumë se një viti tani. Për shkak të pandemisë ka pasur një rritje të shqetësimit të gjumit me rreth 40% ”.

Lodhja dhe stresi

Në fakt, nga një studim i kryer nga Bioekuilibri, në pothuajse 843 njerëz u zbulua se 84% besojnë se cilësia e gjumit të tyre ndikon fuqishëm në nivelin e energjisë ditore. Në fakt, 83% raportojnë se ndihen të lodhur gjatë ditës; 75% kanë vështirësi të relaksohen dhe 63% flenë më pak se shtatë orë në natë.

Pasoja të rënda në cilësinë e jetës

Pagjumësia është një ndryshim i gjumit që nuk duhet të nënvlerësohet, pasi mund të rrezikojë zakonet normale të jetesës, duke shkaktuar një ndjenjë të sëmundjes së përgjithshme, lodhje dhe nervozizëm të shtuar, aftësi të zvogëluar të përqendrimit, dhimbje koke, simptoma gastrointestinale, ndjesi shpimi gjilpërash dhe gjendje tensioni.

Trajtimi

Ka zgjidhje për të trajtuar pagjumësinë post-covid dhe pagjumësinë në përgjithësi. Ilaçet sigurisht, por ato mund të kenë efekte anësore afatgjata. Shumë më pak problematike dhe po aq efektive janë një numër ndryshimesh në sjellje dhe mjeteve juridike natyrore.

– Rëndësia e rutinës

Doktor Iacobelli sugjeron disa rregulla të mira për të ndjekur në jetën praktike për gjumin: “Mbani një rutinë fikse se kur duhet të flini dhe kur të zgjoheni. Në këtë mënyrë, ora jonë biologjike do të mësohet të stërvisë trupin kur është koha për t’u çlodhur dhe kur duhet të aktivizojmë veten për të përballuar ditën; mbani një dietë të saktë duke ngrënë lehtë dhe të paktën 2-3 orë para gjumit (koha për tu tretur më mirë), gjithashtu duke shmangur ushqime të yndyrshme dhe / ose pikante që mund të shqetësojnë gjumin; ushtroni ose madje bëni një banjë të ngrohtë të paktën 2-3 orë para se të shkoni në shtrat. Disa studime kanë treguar se rënia e papritur e temperaturës së trupit që ndodh kur këto aktivitete ndërpriten do të favorizonte gjumin e thellë”.

– Mjetet shëruese natyrale

Nëse këto “sjellje të virtytshme” nuk do të ishin të mjaftueshme, ekzistojnë një sërë ilaçesh natyrore që mund të nxisin gjumin dhe të cilat, pikërisht në këtë periudhë të urgjencës Covid, po shiten si ëmbëlsira të nxehta: përveç melatoninës, lule pasionit dhe valerianës, ka edhe magnez dhe, së fundi, “aktivizuesit e sirtuins”, proteina që nxisin gjumin duke përmirësuar kohëzgjatjen dhe sasinë e tij.

Kemi të bëjmë pagjumësi kur çrregullimi ndodh të paktën tre herë në javë për një periudhë prej të paktën 3 muajsh.

Lexo edhe: Pagjumësia, disa teknika që të flini më rehat natën


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Goditja në tru parandalohet me...

Dihet se edhe ushqimi luan një rol themelor në uljen e rrezikut për të pësuar goditje në tru. Por cilat ushqime të zgjidhni? Një studim i fundit nga spitali "Brigham...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X