Ortodoncia në kohën e pandemisë, mos kini frikë për fëmijët

0 0

Që kur shpërtheu pandemia Covid-19, shumë njerëz preferojnë të shtyjnë vizitat e panevojshme, veçanërisht kur bëhet fjalë për fëmijët. Sidoqoftë, në disa raste, kjo nuk është një zgjedhje e mençur. Në fakt, disa kontrolle janë vërtet të rëndësishme. Ashtu si ato nga specialisti i ortodoncisë, sepse çdo problem dentar duhet të zgjidhet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Çfarë është ortodoncia

Ortodoncia është dega e specializuar e stomatologjisë që merret me okluzionin dentar dhe zhvillimin harmonik të kockave të nofullës. Pra, specialisti i ortodoncisë, ndërhyn kur dhëmbët nuk janë të vendosur mirë. Megjithatë, është shumë e rëndësishme të krijoni konceptin e duhur: të kesh dhëmbë të drejtë do të thotë të kesh një buzëqeshje të bukur, por mbi të gjitha të kesh dhëmbë dhe një gojë të shëndetshme, një kërkesë themelore për shëndetin e të gjithë organizmit. “Për këtë arsye ne specialistët e ASIO (Shoqata e Specialistëve Italianë në Ortodonci) rekomandojmë që të mos neglizhoni vizitat e specialistëve edhe në një moment kaq të komplikuar si ky që po përjetojmë: koha e vizitës dhe fillimi i çdo terapie të nevojshme janë thelbësore. Shumë zakone të gabuara, nëse nuk korrigjohen dhe trajtohen me kohë, në fakt, mund të bëhen probleme serioze në moshën e rritur”, – shpjegon Dr. Giorgio Iodice, president i ASIO.

Më mirë të mos prisni shumë gjatë

Ideale do të ishte ta çonit fëmijën te ortodonti për herë të parë midis moshës katër dhe shtatë vjeç. Kjo është, në fakt, periudha në të cilën fillon faza e parë e shkëmbimit dentar, dalja e elementeve të parë të përhershëm të dhëmbëve: kështu që specialisti mund të identifikojë problemet e mundshme të daljes ose rritjes. Mjeku më pas do të këshillojë rrugën që duhet ndjekur: në shumë raste një seri kontrollesh do të jenë të mjaftueshme për të ndjekur fëmijën në rritjen e tij, ndërsa nganjëherë mund të jetë e nevojshme të filloni trajtimin ortodontik për të korrigjuar defektet në rritjen e kockave të nofullës ose problemet e hapësirës për dhëmbë të përhershëm.

Klinikat dentare janë vende të sigurta

Shumë prindër, që nga fillimi i pandemisë Covid-19, kanë vendosur të shtyjnë vizitat tek specialisti i ortodoncisë. Në realitet, nuk ka asgjë për t’u frikësuar: praktikat dentare përputhen me indikacionet e Ministrisë së Shëndetësisë në lidhje me pajisjet e sigurisë dhe parandalimit. Ndër të tjera, një studim i fundit ka treguar se kontrollet ortodontike janë ndër procedurat dentare me një rrezik më të ulët të transmetimit të SARS-CoV-2, duke marrë parasysh kohëzgjatjen e procedurës, ekspozimin ndaj gjakut dhe pështymës dhe parametrat e tjerë të analizuar.

Këshilla nga specialistët

Specialistët e ASIO kanë bashkuar disa këshilla për njerëzit që janë përkohësisht në izolim ose karantinë.

– Fëmijët që përdorin pajisje ortodontike duhet të shmangin ose kufizojnë konsumin e ushqimeve veçanërisht të forta dhe krokante, të cilat mund të bëjnë që pjesë të pajisjes të shkëputen.

– Nëse fëmija shtrëngon dhëmbët, veçanërisht gjatë natës ose në aktivitete që kërkojnë përqendrim, është më mirë të telefononi specialistin.

– A merr fryma foshnja përmes gojës? Paralajmërim: mund të shfaqen probleme të frymëmarrjes, pezmatim i rrugëve të frymëmarrjes, probleme me mishrat e dhëmbëve, tharje e gojës, sjellje e pasaktë e gjuhës.

– Thithja e gishtit të madh pas moshës pesë vjeç, ose stilolapsa, jastëkë, lapsa etj, duhet gjithashtu të raportohen tek mjeku. Në fakt, nëse zgjatet me kalimin e kohës, mund të shkaktojë një asimetri në pozicionin e dhëmbëve dhe vështirësi në harqet e dhëmbëve që të përputhen saktë.

– Mësojini fëmijës procedurat e duhura të pastrimit, në mënyrë që ato të bëhen një mekanizëm automatik. Mos harroni se dhëmbët duhet të lahen pas ngrënies (me vëmendje të veçantë në mbrëmje) dhe pasi të keni ngrënë ushqime që mund të shkaktojnë prishjen e dhëmbëve.

– Nëse fëmija ka aparat ortodontik, pastroni dhëmbët edhe më me kujdes sa herë që ka ngrënë.

Një nofull që është shumë përpara ose shumë larg mund të rezultojë në një pamje të çekuilibruar të fytyrës. Prandaj, një vizitë me specialistin e ortodoncisë duhet të caktohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Lexo edhe: Si të kujdesemi për dhembët? Dentistët zbulojnë 10 mënyra të thjeshta për të parandaluar prishjen e tyre


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X