Oraret e gjumit dhe ushqyerjes së të porsalindurit

0 0

Kur të kuptoni modelet dhe zakonet e gjumit të të porsalindurit tuaj, mund të filloni të krijoni pak më shumë strukturë e rregull në jetën tuaj të përditshme dhe të krijoni pak më shumë besim në vendimet dhe veprimet tuaja gjatë ditëve të para të foshnjës. Ndërsa të porsalindurit nuk mund të qëndrojnë në një orar të rreptë të gjumit ose të ushqyerit – kryesisht për shkak të rritjeve të shumta të tyre në muajt e parë – këto skema të gjumit dhe të ushqyerit të të porsalindurve mund t’ju udhëheqin nëpër këto faza dhe të sigurojnë që të gjithë të bëjnë gjumin dhe të ushqehen aq sa kanë nevojë.

Një foshnjë e porsalindur qan shumë më tepër kur është tepër i lodhur, nuk fle mjaftueshëm ose është i uritur. Me fjalë të tjera, futja e tij në një rutinë (edhe nëse nuk është një orar i rreptë) mund të ndryshojë jetën tuaj! Orari i të ushqyerit të të porsalindurit tuaj duhet të jetë i përshtatshëm për moshën dhe nuk duhet t’i refuzoni kurrë ushqimin një të porsalinduri vetëm për të respektuar orarin. Orari i gjumit të të porsalindurit shpesh bazohet edhe në faktin se sa kohë mund të qëndrojë zgjuar fëmija juaj, i cili zakonisht është orar i shkurtër në ditët e të porsalindurit.

Kuptimi i modeleve të gjumit të të porsalindurve

Fëmija konsiderohet i porsalindur që nga lindja deri në moshën rreth 3 muajsh. Gjatë kësaj periudhe, modelet e gjumit të të porsalindurit tuaj nuk do të jenë aspak si tuajat. Fëmija juaj do të flejë me intervale të shkurtra – diku nga 30 ose 45 minuta deri në 3 ose ndoshta 4 orë – dhe më pas do të ushqhet ndërmjet periudhave të gjumit. Me fjalë të tjera, cikli tipik i gjumit ditë/natë nuk vlen vërtet për të sapolindurit. Disa të porsalindur dalin nga barku i nënës me ditët dhe netët e tyre krejtësisht të ngatërruara! Ky quhet ngatërrim ditë/natë dhe foshnjat që luftojnë me të priren të flenë shumë gjatë ditës dhe më pas zgjohen shpesh gjatë natës. Shumë të porsalindur gjithashtu duken tepër të përgjumur në javën e parë ose të dytë pas lindjes dhe duhet të zgjohen për t’u ushqyer ose për t’u larguar gjatë ushqyerjes përpara se të ngopen.

Puna me oraret e ushqyerjes së të porsalindurve

Të porsalindurit ushqehen shumë shpesh, por ky nuk është një problem që duhet zgjidhur. Është krejtësisht e natyrshme! Barku i të porsalindurit tuaj është mjaft i vogël. Ata thjesht duhet ta mbushin rregullisht. Të porsalindurit që ushqehen me formulë mund të kenë nevojë të pijnë pak më rrallë se të porsalindurit që ushqehen me gji, sepse barkut të të porsalindurit i duhet më shumë kohë për të tretur dhe për të shpërbërë formulën. Kështu që foshnjat priren të ndihen më të ngopur për periudha më të gjata kohore. Qumështi i gjirit, nga ana tjetër, tretet mjaft shpejt.

Për sa qumësht gjiri ose formulë ka nevojë për fëmija?

Çdo situatë është e ndryshme, sigurisht, por nëse foshnja juaj ushqehet me formulë, ju mund të përdorni një formulë mjaft të thjeshtë për të përcaktuar përafërsisht sa i nevojitet foshnjës tuaj në ditë. Thjesht shumëzojeni peshën e foshnjës tuaj me 0.16. Për shembull, një foshnje prej 3.6 kilogramësh do të kishte nevojë për rreth  0.6 litër (600 ml) formulë në një periudhë 24-orëshe. Nëse foshnja juaj ushqehet me gji, rregulli i përgjithshëm është se shumica e të porsalindurve kanë nevojë për 500-880 ml qumësht gjiri (dhe midis 740-1000 ml pasi të kenë kaluar fazën e të porsalindurit).

Sa shpesh duhet ta ushqeni fëmijën tuaj?

Në përgjithësi, nëse ushqeni ekskluzivisht me gji, është më mirë të ushqeni me gji sipas kërkesës në javët e para pas lindjes për të siguruar që furnizimi juaj me qumësht të bëhet mirë. Në fakt, për të ruajtur furnizimin tuaj, do t’ju duhet të ushqeni me gji çdo 2 deri në 3 orë, mesatarisht. Pasi fëmija juaj ka kaluar 3 muaj dhe është në fazën e foshnjës, kjo do të zgjasë ngadalë në 5-6 orë, dhe më pas 7-8, dhe përfundimisht deri në 10 ose 11 orë pasi fëmija juaj të jetë 9 ose 10 muajsh.

Rritja e të porsalindurve

Besojeni apo jo, shumë gjëra po ndodhin me fëmijën tuaj të porsalindur. Kaq shumë rritje dhe zhvillim po ndodh në atë trup të vogël! Fëmija juaj i porsalindur ka shumë të ngjarë të përjetojë rritje të shpejtë në fazat e mëposhtme:

  • Mosha 7-10 ditore;
  • Mosha 2-3 javë;
  • Mosha 4-6 javë;
  • Mosha 3 muajshe.

Gjatë këtyre shpërthimeve të rritjes, do t’ju duket sikur i porsalinduri juaj ushqehet pothuajse vazhdimisht (dhe nëse nuk ushqehet, është duke fjetur). Kjo është 100% normale – ushqeni të porsalindurin tuaj aq shpesh sa i nevojitet, pasi ushqimi shtesë është i rëndësishëm gjatë rritjes së shpejtë.

Si të krijoni një orar të ushqyerjes dhe gjumit të të porsalindurit

Orari unik i zgjimit të të porsalindurit tuaj dhe nevojat totale për gjumë mund të ndryshojnë nga ajo që rekomandohet më poshtë. Këto orare bazohen në mesataret, por foshnja juaj mund të ketë nevojë për më shumë ose më pak gjumë (ose kohë më të shkurtra/më të gjata zgjimi) se sa është renditur këtu.

Mbani mend, shikoni nga afër shenjat e gjumit të foshnjës tuaj (fërkimi i syve, gogësimat, shikimi në hapësirë, etj.) dhe lërini ato të udhëheqin orarin e gjumit. Mos harroni, gjithashtu, se nëse foshnja juaj tashmë po shqetësohet, ai ose ajo tashmë është tepër i lodhur. Përpiquni ta vendosni fëmijën tuaj për të fjetur më herët herën tjetër, përpara se të fillojë rrëmuja.

I porsalinduri 2-8 javësh që ushqyerja me gji

Ky orar është më i miri për foshnjat që konsumojnë sasi mesatare të qumështit të gjirit dhe për nënat që kanë sasi mesatare të prodhimit dhe ruajtjes së qumështit të gjirit.

9:00 AM Zgjim dhe ushqyerje
10:00 AM Dremitje (30-60 minuta)
11:00 AM Zgjim dhe ushqyerje
12:30 PM Dremitje (30-60 minuta)
1:30 PM Zgjim dhe ushqyerje
3:30 PM Dremitje (30-60 minuta)
4:30 PM Zgjim dhe ushqyerje
6:00 PM Dremitje (30-60 minuta)
6:30 PM Zgjim dhe ushqyerje
7:30 PM Dremitje më e shkurtër (20 – 30 minuta)
8:00 PM Zgjim dhe ushqyerje
9:30 PM Dremitje më e shkurtër (20 – 30 minuta)
10:00 PM Zgjim dhe ushqyerje
11:30 PM Ushqyerje dhe vënie në gjumë
3:30 AM Ushqyerje dhe vënie direkt në gjumë
6:30 AM Ushqyerje dhe vënie direkt në gjumë

 

I porsalinduri 2-8 javësh që ushqehet me formulë

Ky orar rekomandon dremitje më të gjata dhe më pak ushqyerje sesa orari i mësipërm i ushqyerjes me gji, thjesht sepse formula është më e vështirë për t’u tretur nga foshnja. Pra, foshnjat priren të ndihen të ngopur më gjatë dhe për këtë arsye kanë nevojë për pak më pak ushqyerje.

 

9:00 AM Zgjim dhe ushqyerje
10:00 AM Dremitje (60 – 90 minuta)
11:30 AM Zgjim
12:30 PM Ushqyerje dhe dremitje (30 – 60 minuta)
1:30 PM Zgjim
3:00 PM Ushqyerje dhe dremitje (30 – 60 minuta)
4:30 PM Zgjim dhe ushqyerje
6:00 PM Dremitje (30 – 60 minuta)
6:30 PM Zgjim
7:30 PM Ushqyerje dhe dremitje (30 – 60 minuta)
8:30 PM Zgjim
9:30 PM Dremitje (30 – 60 minuta)
10:00 PM Zgjim dhe ushqyerje
11:30 PM Ushqyerje dhe vënie në gjumë
4:30 AM Ushqyerje dhe vënie direkt në gjumë
7:30 AM Ushqyerje dhe vënie direkt në gjumë

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X