Operacioni Cezarian me dëshirën e nënës, çfarë duhet të dimë

Shumë prej jush mund të kenë dëgjuar për nënat që kanë zgjedhur të futen në një operacion cezarian për një sërë arsyesh.
0 0

Ndonjëherë, ju ose fëmija juaj mund të keni një shqetësim shëndetësor që kërkon një operacion cezarian. Ndërsa edhe lindja natyrale dhe ajo me operacion kanë të mirat dhe të këqijat e veta është mirë që të kuptoni pasojat e plota të njërës apo tjetrës.

Çfarë është një operacion cezarian i zgjedhur ose i planifikuar

Një operacion cezarian është kur fëmija lind me mjete kirurgjikale. Bëhet një prerje e tillë në bark dhe mitër, që fëmija të dalë, Një operacion cezarian i planifiuar është kur nëna zgjedh që beben e saj ta lindë në këtë mënyrë për arsye të shumta që mund të jenë mjekësore ose jo.

Pse gratë zgjedhin të lindin me operacion?

Arsyet mjekësore

Disa arsye mjekësore do të manifestohen mjaft herët gjatë shtatëzanisë për një operacion cezarian me zgjedhje nga nëna apo mjeku i saj.

 • Lindja e zgjatur.Nëse procesi i lindjes i kalon 20 orë ose në rast se gruaja ka lindur më parë , 14 orë, atëherë kjo lindje është e ngecur. Në këtë rast mjeku mund të këshillojë të bëni një operacion cezarian që të minimizoni rreziqet e mëtejsme.
 • Pozicionimi: Foshnjat supozohet se do të lindin me kokë. Por ndodh që disa mund të mos kenë pozicionin e duhur, dhe kjo çon në operacion në mënyrë që fëmija të lindë i sigurt.
 • Shqetësimet e fetusit: Mjeku juaj mund të kërkojë një operacion urgjent nëse furnizimi me oksigjen i fetusit po bëhet shumë i ulët.
 • Defektet kongjenitale: Në rast se fetusi është vërejtur të ketë defekte të lindjes si lëng i tepërt në tru apo probleme të zemrës, atëherë mjeku juaj do të rekomandojë një operacion për të minimizuar çdo traumë gjatë lindjes.
 • Lindje të mëparshme cezariane. Shumica e nënave mund të lindin në mënyrë natyrale nëse më herët kanë lindur me operacion, por disa nëna mund të kenë sërish probleme.
 • Shëndeti i nënës: Në rast se nëna ka disa probleme kronike nga zemra ose diabeti gestacional, atëherë lindja vaginale mund të jetë e dëmshme për të. Nëse nëna ka HIV ose herpes gjenital, ose ndonjë sëmundje tjetër që mund të transferojë tek fëmija gjatë lindjes vaginale, mjeku do të zgjedhë një operacion cezarian.
 • Prolapsi i kurrizit: Kur kordoni rrëshqet para foshnjës, atëherë gjendja njihet si prolapsi i kurrizit. Kjo mund të jetë e rrezikshme për shëndetin e foshnjës pasi qarkullimi i gjakut tek fëmija mund të rrezikohet seriozisht.
 • CPD: Disproporcioni Cefalopelvic është kur legeni i nënës është shumë i vogël për të shtyrë fëmijën ose koka e foshnjës është shumë e madhe për kanalin e lindjes.
 • Problemet me placentën: Në disa raste, placenta mund të mbulojë plotësisht qafën e mitrës ose të shkëputet nga muri i mitrës gjë që bën që fëmija të humbasë furnizimin e tij me oksigjen.
 • Lindje me shumë bebe: Shumica e rasteve të lindjeve ku ka më shumë se një bebe vijnë me komplikime si lindje e zgjatur apo pozicion jonormal i fetusit. Në këto raste operacioni mund të jetë e vetmja zgjidhje.

Ka shumë arsye të tjera jo-mjekësore pse një grua do zgjidhte me dëshirë operacionin cezarian.

 • Një nga faktorët kryesorë është shqetësimi se dhimbja e lindjes vaginale do të ishte e padurueshme për nënën.
 • Gruaja mund të zgjedhë të marrë një operacion të planifikuar nëse partneri i saj nuk do të jetë i pranishëm rreth datës së caktuar të lindjes.
 • Një ngjarje e rëndësishme mund të jetë në datën që nëna dhe babai do të lindë fëmija i tyre.
 • Një operacion cezarian mund të sigurojë që të bëhet me mjekun që nëna i beson dhe jo me një mjek tjetër.

Lexo edhe: Dieta ushqimore pas lindjes me operacion cezarian


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtatë gjërat që ndoshta nuk...

Janë disa gjëra të njohura që ndodhin gjatë lindjes, si kontraktimet, dhimbjet dhe shpesh një epidural. Megjithatë, ka edhe disa ngjarje të tjera që mund të ndodhin që mund t'ju...

Si të shmangni një lindje...

Rreth 1 në 8 gra lindin me ndihmën e secilit instrument. Ka hapa që mund të ndërmerrni për të shmangur nevojën për ndihmë gjatë lindjes së fëmijës suaj. Pse dëshironi...

A shkakton autizëm epidurali i...

A ka ndonjë lidhje midis autizmit tek fëmijët dhe epiduralit? Fakti që gruaja shtatzënë i nënshtrohet analgjezisë epidurale gjatë lindjes nuk e ekspozon në asnjë mënyrë fëmijën e palindur të...

5 shenja që tregojnë se...

Shpesh mund të ndodhë që gratë në tremujorin e tretë të mendojnë se ka ardhur momenti i lindjes, për shkak të sinjaleve të ndryshme që jep trupi. Më poshtë keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X