Olimpiadë për qumështin e gjirit, ja përse u zhvillua

0 0

Përkundër emrit të saj, Olimpiada e parë e qumështit të gjirit në Filipine, e mbajtur muajin e kaluar në qytetin Taguig, ishte më shumë sesa konkurs: Eventi ishte krijuar për të ndihmuar në normalizimin e ushqyerjes me gji dhe bashkimin e nënave gjidhënëse.

Më shumë se 200 gra nga 28 fshatra lokale konkurruan me njëra-tjetrën për të parë se cili grup mund të mblidhte vëllimin më të lartë të qumështit të gjirit për Bankën e Qumështit Njerëzor të Qytetit Taguig, sipas Filipine Daily Inquirer. Por qëllimi kryesor i këtij aktiviteti, i mbajtur në kremtimin e Muajit të Ndërgjegjësimit të Gjirit, ishte të ndryshojë qëndrimin negativ në atë zonë në lidhje me ushqyerjen me gji, dhe të inkurajojë nënat që të ndjehen mirë kur u japin fëmijëve gji në vendet publike. 

Dhe çfarë mund të jetë më shumë mbështetëse sesa të mblidhni qindra nëna për të ushqyer me gji së bashku?

Konkursi rezultoi në mbledhjen e 18 litrave qumësht gjiri në total, i cili më pas u pasterizua për Njësinë e Kujdesit Intensiv të Porsalindur të Spitalit të Qarkut Taguig-Pateros, për foshnjat ambulatore dhe foshnjat në nevojë në spitale të tjera. (Të gjithë donatorët u testuan për hepatitin B, sifilizin dhe HIV përpara se të merrnin pjesë.)

Një nënë, Maniliza Aguilar, foli për lehtësinë e ushqyerjes me gji, si dhe avantazhin financiar. “Ushqyerja me gji e fëmijëve të mi ka qenë një ndihmë e madhe për ne, veçanërisht me shpenzimet tona të përditshme. Është gjithashtu më e lehtë për ne të kapim foshnjën tonë në vend që të zgjohemi në mes të natës, vetëm për të përgatitur një shishe me qumësht formulë”.

Ngjarja u vlerësua e suksesshme, dhe “fitueset” morën oriz në shtëpi, perime dhe fruta të freskëta, si dhe kënaqësinë që u kishin siguruar qumësht foshnjave në nevojë dhe ndihmuan në normalizimin e ushqyerjes me gji për nënat filipinase.

Lexo edhe: “Dhuroni sa më shumë qumësht gjiri për fëmijët e tjerë”, ja pse kjo grua i frymëzon të gjithë me foton intime


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nënat nuk e prodhojnë qumështin...

Qumështi i nënës mund të jetë ushqimi i parë, por nuk krijohet gjithmonë njësoj. Tek njerëzit dhe gjitarët e tjerë, studiuesit kanë zbuluar se përbërja e qumështit ndryshon në varësi...

Qumështi i gjirit mbron fëmijët...

Përveç efekteve të tjera të shumta të dobishme, qumështi i gjirit mbron të porsalindurit nga Covid-19. Në fakt, ai ka aftësinë të përmirësojë mbrojtjen natyrale të fëmijës kundër efekteve të...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Pesë këshilla si të ushqeni...

"Unë jam shumë e pasionuar për të drejtën tonë për të ushqyer me gji në publik," thotë nëna e dy fëmijëve Roxanne West, superylli i Instagramit (@bonjourblissblog) dhe krijuesja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X