Obeziteti dyfishon rrezikun për t’u prekur nga migrena

0 0

Mbipesha dhe veçanërisht yndyra e tepër rreth belit mund të ketë lidhje me dhimbjen e kokës. Mbipesha mund të dyfishojë rrezikun e prekjes nga migrena.

Këto përfundime u arritën nga një studim i botuar në Journal of Headache and Pain dhe i kryer në Divizionin e Neuroshkencës Klinike, të Universitetit të Spitalit Oslo.

Studimi i mbi 30,000 njerëzve

Hulumtimi përfshiu 33,176 të rritur, nga të cilët 4290 (12,9%) vuanin nga migrena, 4447 (13,4%) nga dhimbja e kokës e shkaktuar nga tensioni, 24,439 nuk vuanin nga dhimbjet e kokës të përsëritura. U zbulua se obeziteti shoqërohet me një rrezik 45% më të madh të migrenës dhe me rritjen e peshës gjithashtu rritet edhe rreziku. Nga ana tjetër, mbipesha e thjeshtë shoqërohej me një rrezik 15 deri në 25% më të madh për të vuajtur nga migrena. Konkretisht, dhjami i barkut është shkaku kryesor i rritjes së rrezikut të migrenës. Dhimbja e kokës për shkak të tensionit, nga ana tjetër, nuk lidhej me mbipeshën dhe obezitetin. Sidoqoftë, dinamika biologjike që qëndron në themel të marrëdhënies midis yndyrës dhe migrenës duhet të analizohet me studime të mëtejshme. Sipas ekspertëve, mund të jenë procese inflamatore që ndikojnë në sistemin nervor.

Gratë janë më të rrezikuara

Dhimbja e kokës ndikon negativisht në cilësinë e jetës, duke shkaktuar gjithashtu sëmundje të tilla si të përziera, dhimbje stomaku, ndjenja e trullosjes. Estrogjeni (hormoni femëror) mund të jetë shkaku. Në fakt, sulmet e dhimbjes së kokës shpesh ndodhin në moshën pjellorisë pas ndryshimeve mujore në nivelin e hormoneve.

Obeziteti është një sëmundje mjaft komplekse, shpesh e lidhur me astmën dhe sëmundje të tjera që prekin zemrën dhe enët e gjakut. Aktiviteti fizik, i kombinuar me një dietë të personalizuar janë thelbësore për ta trajtuar. Megjithatë, në çdo rast keni nevojë për mbështetjen e një specialisti.

Lexo edhe: Sëmundjet që lidhen me mbipeshën


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Goditja në tru parandalohet me...

Dihet se edhe ushqimi luan një rol themelor në uljen e rrezikut për të pësuar goditje në tru. Por cilat ushqime të zgjidhni? Një studim i fundit nga spitali "Brigham...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të...

Orari i gjumit për fëmijën...

Disa fëmijë 14 muajsh janë ende duke bërë dy dremitje, megjithëse shumë prej tyre do të kalojnë në vetëm rreth kësaj moshe. Por ky moment mund të marrë kohë edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X