Obeziteti dhe diabeti: zbulohen të tjerë mekanizma në origjinën e tyre

0 0

Një studim, i koordinuar nga Departamenti i Shkencave Mjekësore të Universitetit të Torinos, ka siguruar të dhëna të reja për trajtimin e mbipeshës dhe diabetit, dy nga problemet më të mëdha të shoqërisë moderne edhe për shkak të shoqërimit të këtyre problemeve me patologji të tilla si kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Yndyra e mirë dhe e keqe

Rezultatet e hulumtimit, botuar në revistën JCI Insight kanë treguar se ekziston një marrëdhënie midis adipociteve, qelizave kryesore të dhjamit të barkut dhe qelizave beta të pankreasit, përgjegjëse për sekretimin e insulinës dhe rregullatorëve thelbësorë të metabolizmit tonë, mosfunksionimi i të cilës përfaqëson shkakun kryesor të mbipeshës dhe diabetit.

Sipas studimit, duket se fshikëzat jashtëqelizore të lëshuara nga adipocitet mund të ndikojnë, në modelet eksperimentale, në qëndrueshmërinë dhe funksionimin e qelizave beta të pankreasit. Në detaje, fshikëzat që rrjedhin nga dhjami “i mirë” i individëve me peshë normale me pak inflamacion kanë efekte mbrojtëse, ndërsa ato të çliruara nga dhjami i individëve mbipeshë, me shumë inflamacion, ndikojnë negativisht në funksionimin dhe mbijetesën e qelizave beta të pankreasit.

Organet dhe indet tona komunikojnë me njëri-tjetrin duke dërguar mesazhe, pozitive ose negative në varësi të gjendjes së tyre fiziologjike ose patologjike. Këto mesazhe, nga ana tjetër, shkaktojnë përgjigje në qelizat e marrësit, të cilat reagojnë duke ndryshuar funksionin, aktivitetin ose mbijetesën e tyre. E gjithë kjo krijon një qark të virtytshëm – kur organet janë funksionalisht të shëndetshëm – ose negativ, nëse ekzistojnë mosfunksionime. Shumë studiues po studiojnë fshikëzat jashtëqelizore, që përmbajnë brenda tyre material gjenetik, proteina dhe substanca të tjera, si bartës të informacionit. Fshikëzat mund të transportohen përmes gjakut në pjesët më të largëta të trupit.

Rezultatet e hulumtimit sugjerojnë që dhjami rreth barkut luan një rol vendimtar në rregullimin e funksionit të organeve të tjera dhe përforcon rëndësinë e identifikimit të terapive të reja për të zvogëluar mbipeshën dhe diabetin dhe sëmundjet shoqëruese.

Lexo edhe: Obeziteti dyfishon rrezikun për t’u prekur nga migrena






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X