Nuk kam dashur kurrë të jem nënë stresuese, por u bëra e tillë

Jam bërë më shumë si një truprojë me pagesë.
0 1

Më pëlqen ta mendoj veten time si argëtuese dhe relaksuese. Unë jam ajo që i pëlqen të qeshë dhe të kapërcejë vështirësitë në publik. Unë jam ajo që udhëtova vetëm nëpër botë.

Kështu që, natyrisht, mendova se do të isha një prind me të vërtetë argëtues. Një frymë e lirë, spontane dhe e pakonkurruar nga papastërtia ose rreziku.

Dhe pastaj u bëra me fëmijë. Dhe pastaj zemra ime u kthye nga brenda në një milion copa.

Rezulton se kur bëhet fjalë për fëmijët e mi, nuk jam e guximshme. Rezulton që unë nuk jam as aq argëtuese as relaksuese.

Jam bërë më shumë si një truprojë me pagesë.

Asnjëherë nuk kam dashur të jem prind “helikopter”, por jam e tillë.

Ata kanë aq shumë kreativitet. Unë jetoj me frikën se fëmijët e mi do të vrapojnë në rrugë, ndoshta duke më treguar një veprim të lezetshëm vallëzimi ose diçka.

Kur i shikoj duke bërë gjërë që për mua janë ekstreme, si ngjitja në një gardh vë në dyshim aftësitë e tyre të të menduarit kritik.

Megjithatë, kur i shikoj me faqet e tyre të qeta dhe sytë e ndritshëm, shoh zemrat e tyre të buta dhe pafajësinë e brishtë. Mendimi se ata mund të vriten ose të lëndohen më godet si një thikë në zemër. Është shumë për mua, që të jem në gjendje ta përballoj.

Në park ndihem sikur çdo sekondë duhet t’i mbaj sytë tek çdo lëvizje e fëmijëve të mi. Ndonjëherë ndiej sikur kam nevojë të kem edhe një kokë tjetër për t’i kontrolluar mirë. Rezultati? Jam gjithë kohën e lodhur dhe e acaruar.

Unë nuk jam një nënë argëtuese, siç kisha menduar se do të jem.

Unë dua t’i mbroj ata sa më mirë që mundem, por gjithashtu dua që ata të gjejnë forcën e tyre, të bëjnë gabime dhe të zgjasin krahët.

Unë dua që ata të më kujtojnë si nënë argëtuese, jo të stresuar dhe kontrolluese.

Të jesh nënë është e vështirë.

Më e vështirë nga sa mendoja.

Unë vetëm mund të shpresoj dhe të lutem që jam akoma në procesin e formimit.

Shpresoj që kur të rriten dhe të kujtojnë ndonjë gjë që unë e kam bërë gabim, të paktën ta dinë se i kam dashur më shumë se çdo gjë dhe më shumë se çdo gjë dhe më shumë se ç’mund ta imagjinojnë.

Lexo edhe: Nese beheni prinder te fiksuar nuk do te rrisni femije te shendetshem!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X