Nuk doni te shpenzoni shume para? Ushqehuni shendetshem edhe ne kete menyre

0 0

Të ushqehesh shëndetshëm është diçka shumë e rëndësishme jo vetëm për fëmijën, por për të gjithë familjen. Megjithatë jo të gjitha familjet kanë mundësi ta bëjnë këtë duke qënë se të ardhurat ndonjëherë nuk mjaftojnë.
Falë këshillave të mëposhtme mund të ushqeheni shëndetshëm edhe me pak para.

Ja çfarë duhet të bëni

• Nëse do të gatuani një recetë me pana kuzhine mund ta zëvendësoni atë me kos. Për ta trashur kosin mund ta kulloni pak.
• I prisni frutat në copa dhe i vendosni në ngrirje të frigoriferit. Këtë mund ta bëni në momentin që kanë filluar të piqen dhe mund të prishen nga momenti në moment.
• I mësoni fëmijët të konsumojnë drithërat integrale. Do të ishte më mirë të konsumonit bukën e zezë dhe drithërat.
• Blini sa më shumë gjëra në ofertë por asnjëherë frutat dhe perimet. Shikoni gjithmonë datën e skadencës së produkteve që janë në ofertë.
• I ruani perimet që janë duke u prishur në ngrirjen e frigoriferit. Më pas bëni supë me to. Gjithashtu, mund të blini perime në sasi të mëdha gjatë kohës që ato kushtojnë më pak dhe më pas t’i ruani në ngrirje për t’i konsumuar gjatë stinës që kushtojnë shumë.
• Gatuani gjithmonë me një plan javor. Kështu do të dini gjithmonë se cfarë të bleni për të mos hedhur asnjëgjë në mbëturina.

Lexoni edhe: Perfitimet nga te gatuarit me avull

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X