Njohurite baze qe cdo nene duhet te kete ne lidhje me verdhezen

0 0

Verdhëza tek bebet, çfarë është ajo?
Shumë bebe zhvillojnë verdhëzën në trupin e tyre, e cila është një kusht që shkakton zverdhje të lëkurës dhe të syve ditët e para pas lindjes. Tek bebet prematurë ajo mund të shfaqet më herët dhe zgjasë më shumë.

Cilat janë arsyet që verdhëza shfaqet?
Ajo shkaktohet nga prodhimi i bilirubinës në nivele të larta, dhe nëse ky nivel rritet shumë mund të sjellë komplikacione. Bilirubina është me ngjyrë të verdhë dhe prodhohet kur qelizat e kuqe të gjakut shkatërrohen. Tek bebet trupi mund të prodhojë më shumë bilirubinë nga sa mëlçia është në gjendje të shkatërrojë. Kjo quhet verdhëza fiziologjike dhe largohet brenda 2 javësh pas lindjes.

A kemi lloje të tjera verdhëzash?
Një tip tjetër verdheze mund të lidhet me kohën e lindjes (nëse fëmija është prematurë), mund te shkaktohet nga probleme të lidhura me gjidhënien, infeksione, mospërputhjen e grupin e gjakut mes nënës dhe fëmijës apo probleme të tjera me mëlçinë. Nëse verdhëza shfaqet pasi keni shkuar në shtëpi duhet të shkoni menjëherë tek mjeku. Ajo trajtohet shumë me lehtësi dhe në rastet më ekstreme mund të shkaktojë dëmtime në tru.

Lexoni edhe: Verdheza dhe gjidhenia

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X