loading

Një tjetër arsye përse duhet të hani mëngjes

0 0

Një studim i botuar nga hulumtuesit nga Birmingham konfirmon rëndësinë e ngrënies së mëngjesit para aktivitetit fizik, pasi digjni më shumë karbohidrate gjatë aktivitetit fizik dhe përshpejthet metabolizmi i vaktit të ardhshëm.

Po para se të bëni sport

Sipas hulumtimit anglez, mëngjesi para aktivitetit fizik rrit raportin e karbohidrateve të djegura gjatë stërvitjes. Jo vetëm ato që merren, por edhe ato të ruajtura në muskujt në formën e glikogjenit. Ngrënia e mëngjesit para sportit rrit shpejtësinë e tretjes, absorbimit dhe metabolizimit të karbohidrateve që ne mund të hamë edhe më vonë. Tani kërkimi do të shtrihet tek pacientët me mbipeshë në rrezik më të madh të diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Si u zhvillua hulumtimi

Një grupi prej 12 burrash iu dha për mëngjes qull me qumësht. Pas dy orësh, kampioni ndoqi një orë stërvitje. Pas një periudhe pushimi dhe një stërvitjeje, studiuesit matën nivelet e sheqerit në gjak dhe nivelin e glikogjenit të muskujve dhe zbuluan se:

Ata që hanin mëngjes para trajnimit, digjnin më shumë karbohidrate dhe në një normë më të shpejtë sesa pjesa tjetër;

Glikogjeni është një karbohidrat kompleks që përfaqëson rezervën më të rëndësishme të glukozës.

Lexo edhe: Si ndikon ngrenia e mengjesit ne metabolizem?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mos i jepni fëmijës tuaj...

Pediatrit ndërkombëtarë po paralajmërojnë se këto opsione zëvendësuese në fakt shkaktojnë dëme. Qumështi përmban shumë më tepër sesa kalciumi, vitaminë D dhe proteina mes lëndëve të tjera ushqyese dhe ai...

Regurgitimi & refluksi tek bebet,...

Refluksi dhe regurgitimi ndodhin tek rreth 30% e bebeve të shëndetshme. Një refleks natyral Regurgitimi ose refluksi janë terma mjekësore që shpjegojnë procesin e nxjerrjes së sasive të vogla të...

8 ushqimet që ju bëjnë...

Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë duke i quajtur të dobishme, mund...

Fëmija nuk ha peshk? Provoni...

Për të kapërcyer mosbesimin tipik të bebeve ndaj shijes së peshkut, mund të përpiqeni ta propozoni atë në formën e mini qofteve. Por nëna dhe babi duhet të japin një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X