Nje pjate me qershi, nje oaz mineralesh

0 0

Ato nuk janë vetëm të shijshme por edhe shumë të shëndetshme pasi e furnizojnë organizmin me shumë elementë të rëndësishëm. Duke qënë se janë një prej frutave të stinës ato nuk duhet të mungojnë në tavolinën tuaj.

Por përse, çfarë vlerash kanë?

Qershitë janë të pasura me:

 • Kalium;
 • Fosfor;
 • Kalçium;
 • Bakër;
 • Vitaminë A;
 • Vitaminë C;
 • Substanca anti-oksiduese dhe anti-inflamatore.

Shumë përfitime edhe tek lëkura

Sipas mjekes Marina Putzolu, biologe dhe dietologe në studion Abr, qershitë do të ishin të shëndetshme edhe nëse do të konsumoheshin në formën e lëngut sepse:

 • Reduktojnë stresin në qelizat e trupit;
 • Kanë veti anti-inflamatore.

Nëse merreni me sport duhet patjetër t’i konsumojë në mënyrë që të favorizohet rikuperimi i shpejtë dhe efikas i muskujve pas ushtrimit. Qershitë do të ulin stresin oksidativ në qeliza duke bërë që dhimbjet e muskujve pas palestrës të jenë më të përballueshme. Nëse dëshironi të dobësoheni duhet të dini se po merrni 38 kalori në 100 gr qershi, pra shumë pak.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...





Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X