Një pije në ditë ndihmon zemrën? Gjetjet e reja e lidhin me rrezikun për atak

0 0

 

Studimet e mëparshme kanë treguar se një sasi e vogël pije mund të ndihmojë zemrën. Por kërkimet rigoroze të reja sugjerojnë të kundërtën, duke gjetur se edhe një ose dy gota në ditë janë të lidhura me rritjen e presionit të gjakut.

“Unë mendoj se kjo do të jetë një pikë kthese për praktikën klinike, si dhe për hulumtimet e ardhshme, arsimin dhe politikat e shëndetit publik në lidhje me konsumimin e alkoolit”, tha Dr. Amein Aladin, një kardiolog në Wake Forest Baptist Health në Winston-Salem, në Karolinën e Veriut.

“Ky është studimi i parë që tregon se konsumi i rëndë dhe i moderuar i alkoolit mund të rrisë hipertensionin,” tha ai.

A po pimë shumë?

Ekipi i Aladinit gjeti se edhe pirja e moderuar, 7 deri në 13 gota në javë, duket se rrit shanset e rritjes së tensionit të gjakut në nivele jo të shëndetshme.

Shkaku kryesor i sulmit në zemër, goditjes në tru

Në studimin e më shumë se 17.000 të rriturve amerikanë, ekipi i Wake Forest zbuloi se ata që pinin në sasi të moderuar kishin 53% më shumë gjasa për hipertension të fazës 1 dhe kishin dy herë më shumë gjasa të kishin hipertension më të rëndë në fazën 2, krahasuar me njerëzit që nuk pinin.

Ata që pinin më shumë kishin 69% më shumë gjasa për hipertension të fazës 1 dhe 2,4 herë më shumë gjasa për hipertension të fazës 2, zbuloi studimi.

Gjetjet u pasqyruan edhe në leximet mesatare të presionit të gjakut: Ndër njerëzit që nuk pinë, presioni i tyre mesatar i gjakut ishte rreth 109/67 mm Hg. Këto shifra u rritën në 128/79 mm Hg për pijen e moderuar dhe 153/82 mm Hg për ata që pinin pa kontroll, sipas studiuesve.

Ndërsa nuk mund të provonin shkakun dhe efektin, studiuesit thanë se kishte faktorë të tjerë të rrezikut të presionit të gjakut, të tilla si mosha, gjinia, raca, të ardhurat dhe rreziku i përgjithshëm kardiovaskular.

Ata thanë se gjetjet gjithashtu ndryshojnë nga studimet e tjera që lidhin pijen e moderuar me një ulje të sëmundjeve të zemrës, sepse këto studime nuk dukeshin në mënyrë specifike në tensionin e lartë midis pijes së moderuar.

Për shkak se presioni i lartë i gjakut është një drejtues i sulmit në zemër dhe goditjes në tru, të dhënat e reja vënë në pikëpyetje çdo përfitim të ashtuquajtur të pijes së moderuar për zemrën.

Si mund të ndikojë tek alkooli në presionin e gjakut?

Aladini dhe skuadra e tij besojnë se efekti i alkoolit në tru dhe mëlçi mund të jetë një faktor kontribues. Ose pirja mund të bëjë që njerëzit të hanë më shumë, që gjithashtu mund të ndikojë në presionin e gjakut.

Intwala kishte një tjetër teori. “Pirja e alkoolit mund të rrisë nivelet e yndyrave [trigliceridet],” tha ai, “duke çuar në presion të lartë të gjakut, në dështimin e zemrës, në goditje dhe në obezitet”.

Lexo edhe: Si ndikon alkooli ne ciklin menstrual?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X