Një në 3 gra rrezikojnë shtatzaninë për këtë arsye

0 0

 

Një në tre gra shtatzëna mund të përjetojnë ndërlikime të shtatzënisë për shkak të mungesës së hekurit. Aborti ose lindja e parakohshme mund të shkaktohet nga një mangësi hekuri, e cila nga ana mund të rezultojë nga problemet me tiroiden: Ky është përfundimi i një studimi të publikuar në Gazetën Evropiane të endokrinologjisë.

Lidhja midis hekurit dhe tiroides

Për të arritur këtë përfundim, studiuesit në Spitalin Universitar Saint-Pierre në Bruksel monitoruan 1,900 gra gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë, duke matur nivelet e ferritinës dhe antitrupave. Nga të dhënat e mbledhura doli se 35% kishin mungesë hekuri. Në 10% të rasteve kjo mangësi ishte për shkak të autoimunitetit të tiroidit, ndërsa 20% e femrave vuanin nga hipotiroidizmi i butë. Hekuri ndihmon, në fakt, funksionimin e një enzime kyçe për prodhimin e hormoneve tiroide, e cila promovon zhvillimin e trurit të fetusit, sidomos në tremujorin e parë të shtatzënisë, kur ai ende zhvillon tiroiden e vetë.

Kërkesa e përditshme

Hekuri është një mineral i gjendur në ushqime të ndryshme, në veçanti: mishi, veza, peshku (sidomos ton, sardele), drithëra, bishtajore, perime me gjethe jeshile. Për të rriturit, rekomandohet një sasi e përditshme 8 miligramë për burrat dhe 18 për gratë, 27 gjatë shtatzënisë për të ndihmuar në rritjen e fetusit. Një mangësi e hekurit, në fakt, prodhon nivele të pamjaftueshme të hemoglobinës, proteina që mbart oksigjenin nga mushkëritë në indet e trupit, duke shkaktuar lodhje.

Është e rëndësishme një dietë e balancuar

Në kushte normale, një dietë e larmishme dhe e ekuilibruar është më se e mjaftueshme për t’u siguruar që të merrni sasinë e duhur të hekurit të përditshëm. Thithja e hekurit rritet nëse shoqërohet me ushqime të pasura me vitaminë C. Në raste të veçanta gjinekologu mund të përshkruajë shtesa të veçanta.

Lexo edhe: Mungesa e hekurit mund te shkaktoje renie te flokeve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X