Një mënyrë e re për të luftuar leuçeminë

0 0

Një mënyrë e re për të luftuar leuçeminë është “armatosja” e sistemit imunitar për të luftuar sëmundjet e gjakut dhe kanceret. Kjo është qasja e re eksperimentale e testuar në laborator nga studiuesit në Spitalin Irccs San Raffaele në Milano, dhe e financuar nga Airc, e cila mund të përfaqësojë një strategji të re imunoterapie për të luftuar leuçeminë. Grupi i punës, i koordinuar nga Giulia Casorati, kreu i Njësisë Eksperimentale të Imunologjisë të Institutit, ka identifikuar një qasje të re terapeutike për të trajtuar kancerin e gjakut duke inxhinieruar qeliza imune specifike të marra nga dhurues të shëndetshëm në laborator. Studimi u botua në “Nature Communications”.

Qelizat e modifikuara në laborator

Këto janë limfocite T të marra nga donatorët dhe të modifikuara gjenetikisht me një receptor, të quajtur Tcr, të aftë të njohin molekulat e kancerit. Problemi është se jo të gjithë receptorët janë të njëjtë dhe ndryshojnë nga personi në person. Duke u thjeshtuar, ky studim duket se ka gjetur një çelës “universal” që lejon limfocitet T të veprojnë pa probleme të papajtueshmërisë midis dhuruesit dhe marrësit.

Ato vonojnë përparimin e sëmundjes

Rezultatet e marra, tani për tani vetëm në modelet eksperimentale të leuçemisë akute, tregojnë se si limfocitet T të modifikuara për të shprehur Tcr universale, vonojnë ndjeshëm përparimin e sëmundjes, pa sulmuar indet e shëndetshme të mbartësit. Lajm i shkëlqyeshëm për luftimin e leuçemisë.

Ende duhet verifikuar

“Ne tani jemi duke hetuar disa aspekte të rëndësishme që do të përmirësojnë sigurinë dhe efektivitetin e kësaj teknike – shpjegoi Giulia Casorati. Shpresojmë që të jemi në gjendje të përcaktojmë një strategji të re alternative imunoterapeutike që mund të plotësojë ato tashmë ekzistuese, për të zgjeruar opsionet që do t’u ofrohen pacientëve që po përjetojnë rikthime”.

Simptomat që nuk duhen neglizhuar

Këtu janë simptomat më të zakonshme të leuçemisë që nuk duhet të neglizhohen për shëndetin tuaj: ethe, djersitje gjatë natës, lodhje dhe debulesë, dhimbje koke, dhimbje të kockave dhe kyçeve, humbje peshe, zbehje, ndjeshmëri ndaj infeksioneve, gjakderdhje të lehtë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X