Nje guide rreth bebes

0 0

A doni ta dini sa i gjatë do të jetë bebja juaj?

Atëherë, bëni llogaritjet e mëposhtme: Mblidhni gjatësinë e të 2 prindërve në cm dhe pastaj pjesëtojeni me (gjatësia e babait + gjatësia e nënës) : 2 = gjatësia mesatare e prindërve. Gjatësisë mesatare së prindërve i shtohen ose i hiqen disa cm, në varësi të seksit të fëmijës, femër apo mashkull.

Për shembull fëmija që do të lindë është mashkull, atëherë: Gjatësia e përafërt e tij = gjatësia mesatare e prindërve + 6.5 cm. Megjithatë, gjatësia e tij mund të lëkundet dhe djali në këtë rast mund të jetë më i shkurtër ose më i gjatë nga ky parashikim. Gjatësia maksimale e djalit = gjatësia e përafërt e tij + 5.5 cm; Gjatësia minimale e djalit = gjatësia e përafërt e tij – 5.5 cm.

Nëse fëmija që do të lindë është femër, atëherë: Gjatësia e përafërt e saj = gjatësia mesatare e prindërve – 6.5 cm, kurse gjatësia maksimale apo minimale do të jetë: Gjatësia maksimale e vajzës = gjatësia e përafërt e saj + 5.5 cm; Gjatësia minimale e vajzës = gjatësia e përafërt e saj – 5.5 cm

Duhet të shkoni menjëherë tek mjeku nëse:

Fëmija i porsalindur (0-28 ditët e para):

  • Ushqehet shumë pak (nuk kap gjirin) ose nuk ushqehet fare;
  • Frymëmarrje e përshpejtuar dhe/ose e vështirësuar;
  • Nuk është aktiv, i përgjumur me lëvizje më të pakta se normalisht;
  • Skuqje përreth kërthizës, rrjedhje qelbi nga kërthiza;
  • Sy të skuqur/infektuar (me qelb).

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X