Një gotë verë sa një orë palestër, por rëndësi ka orari kur e pini

0 0

Një gotë verë e kuqe në mbrëmje para se të flini do të ishte e barasvlefshme nga përfitimet me një orë palestër! Kjo është ajo që konkludon një grup studiuesish nga Universiteti i Albertës.

Merita e resveratrolit

Resveratroli, një përbërës që gjendet në verën e kuqe, vepron për të parandaluar që qelizat yndyrore të fitojnë më shumë densitet. Lajmi u konfirmua gjithashtu nga shkencëtarët e Universitetit Shtetëror të Uashingtonit dhe Harvardit të cilët zbuluan se një ose dy gota verë të konusmuara në mbrëmje para gjumit mund të ndihmojnë në parandalimin e shtimit në peshë me 70%.

E kuqja është më e mirë për darkën

Efekti “hollim” është më i dukshëm me verën e kuqe pikërisht sepse përmban resveratrol; por duhet të shmangni ushqimet gjatë natës, një nga shkaqet më të shpeshta të shtimit të peshës. Në fakt, nuk u regjistruan të njëjtat rezultate nëse vera konsumohej gjatë drekës.

Gjithmonë kombinuar me aktivitet fizik dhe ushqim të shëndetshëm

Studiuesit, megjithatë, arrijnë në përfundimin se, megjithë rezultatin e kënaqshëm të arritur, resveratroli mund të ndihmojë, por ai nuk mund të zëvendësojë ushqimin e shëndetshëm dhe aktivitetin e rregullt fizik.

Resveratroli ka një veprim antioksidues, madje edhe më efektiv sesa vitamina E, e cila do të ndihmonte në mbrojtjen e enëve të gjakut nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalët e lira.

Resveratroli gjendet në:

  • lëkurat e rrushit dhe në verën e kuqe;
  • manaferra;
  • boronica;
  • kikirikë.

Lexo edhe: 4 në 5 gra nuk e dinë se alkooli shkakton kancer gjiriPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X