Një analizë gjaku zbulon nëse do rikthehet kanceri i vezoreve

0 0

Një analizë e thjeshtë gjaku që mat ADN-në e kancerit të vezoreve të pranishme në gjak, ju lejon të kuptoni si reagon trupi ndaj terapisë dhe të parashikoni rrjedhën e sëmundjes, duke parashikuar diagnozën e çdo përsëritjeje për shumë muaj në krahasim me metodat standarde.

Në gjurmët e ADN-së

Testi i thjeshtë falë të cilit është e mundur të ndërpriten gjurmët e pranisë së ADN-së të tumorit malinj epitelial të vezores (i cili buron nga qelizat epiteliale që mbështjellin sipërfaqen e vezoreve) u zhvillua nga studiuesit e Departamentit të Onkologjisë të Institutit të Kërkimeve Farmakologjike Mario Negri të udhëhequr nga Maurizio D’Incalci në bashkëpunim me mjekët e spitalit San Gerardo në Monza (Universiteti i Milanit Bicocca), me studiuesit e Universitetit të Padovës dhe me kolegë nga Shkolla Mjekësore e Harvardit në Boston (Shtetet e Bashkuara). Studimi u botua së fundmi në revistën amerikane Research Clinical Cancer.

Tre lloje të kancerit të vezoreve

Kanceri malinj i vezoreve mund të jetë i tre llojeve: epitelial, germinal dhe stromal. Tumoret epiteliale vijnë nga qelizat epiteliale që mbështjellin sipërfaqen e vezoreve dhe përbëjnë më shumë se 90% të neoplazive malinje të vezoreve.

Tumoret e qelizave germinale e kanë origjinën nga qelizat embrionale, pra nga ato që japin vezë, dhe përfaqësojnë rreth 5% të neoplazmave malinje të vezoreve, ndërsa tumoret stromale e kanë origjinën nga stroma gonadale, ose nga indi mbështetës i vezores.

Metoda jo invazive dhe më e ndjeshme

“Tumori malinj epitelial i vezores – shpjegon D’Incalci – është një patologji shumë komplekse e karakterizuar nga një paqëndrueshmëri e fortë e gjenomit të saj. Deri më sot, ka shumë informacion për karakteristikat molekulare të sëmundjes në fillimin e saj, ndërsa ne dimë pak ose asgjë për veçoritë në kohën e rikthimit, kur ajo bëhet rezistente progresive ndaj terapisë së ilaçeve. Biopsia e lëngshme e bazuar në matjen e ADN-së së tumorit që qarkullon në gjak na lejon të ndjekim rrjedhën e sëmundjes dhe përgjigjen ndaj terapive”. Testi i ri, i zhvilluar falë zhvillimit të teknologjive të reja për sekuencën e ADN-së dhe përdorimin e algoritmeve të sofistikuar të analizave bioinformatike, si dhe aspak invaziv, lejon parashikimin e diagnozës së rikthimit për shumë muaj krahasuar me metodat standarde të përdorura deri më sot.

Diagnostifikimi i hershëm

Më në fund, me këtë metodë do të jetë gjithashtu e mundur të bëhet diagnostikimi i hershëm i tumorit malinj epitelial të vezores dhe të vendoset nëse do t’i nënshtrohet ose jo terapisë mjekësore.

Kanceri i vezoreve është i vështirë të identifikohet herët, sepse nuk ka simptoma në fazat e hershme. Sipas disa studimeve që janë shfaqur në revistat mjekësore vitet e fundit ekzistojnë tri simptoma që gratë duhet të kenë parasysh pasi janë tregues të mundshëm të hershëm të pranisë së kancerit të vezoreve: bark i fryrë, thithja e tepërt dhe e përsëritur e ajrit dhe nevoja e shpeshtë për të urinuar.

Lexo edhe: Testi për të zbuluar rrezikun për kancerin e vezores

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Së shpejti test në kushte...

Një test i ri i bërë vetë për të identifikuar praninë e virusit Papilloma, që mund të evoluojë në një tumor: është duke u studiuar, edhe pse ende jo gati....

Era e keqe e gojës...

Nëse era e gojës suaj është e pakëndshme, pavarësisht se keni treguar kujdes të mirë për higjienën orale dhe nu kkeni ngrënë diçka me erë të theksuar, është më mirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X