Një analizë gjaku mund të zbulojë shumë herët disa lloje kanceri

0 0

Një analizë e thjeshtë gjaku. Dhe në një kohë të shkurtër prania e një tumori mund të zbulohet paraprakisht. Kjo del nga rezultatet e një studimi, të kryer në një test gjaku, i cili rezultoi i aftë për të bërë një diagnozë të hershme të më shumë se 50 llojeve të tumoreve. Një test që është mjaftueshëm i saktë për t’u zbatuar, përfshirë pacientët e moshës 50 vjeç e lart, dhe pa simptoma.

Pse është kaq e rëndësishme

Sipas një artikulli të botuar në Annals of Onkology, testi lejoi zbulimin e hershëm të shumë llojeve të tumoreve, shpesh para shfaqjes së simptomave, pavarësisht se kishte një shkallë shumë të ulët të “pozitivëve të rremë”. Testi parashikoi gjithashtu se ku ndodhet kanceri në trup me një shkallë të lartë saktësie, gjë që mund të ndihmojë mjekët të zgjedhin teste diagnostike efektive.

Si funksionon

Testi, i cili është i shpejtë (mjaftojnë dhjetë ditë), përfshin marrjen e një mostre gjaku nga secili pacient dhe analizimin e ADN-së, e njohur si ADN pa qeliza (cfDna), të cilën tumoret (dhe qelizat e tjera) e derdhin në gjak. Sekuenca gjenomike përdoret për të zbuluar ndryshimet kimike në ADN të quajtur “metilim” që kontrollojnë shprehjen e gjeneve.

Në këtë pikë, një mjet i veçantë i zhvilluar me mësimin e makinerisë (inteligjenca artificiale) përdor këto rezultate për të zbuluar modele jonormale të metilimit që tregojnë praninë e mundshme të kancerit dhe gjithashtu se ku është.

Tashmë funksionale në SHBA

GRAIL, Inc. (Kaliforni, SHBA), kompania që zhvillon dhe financon hulumtimin, ka vënë në dispozicion testin e zbulimit të hershëm të kancerit, në Shtetet e Bashkuara dhe për të plotësuar metoda të tjera ekzistuese të shqyrtimit, siç janë ato për gjirin, qafën e mitrës , kanceri i prostatës, mushkërive dhe zorrëve.

Shumë nga kanceret që testi është në gjendje të zbulojë nuk kanë teste të shqyrtimit në dispozicion, të tilla si kanceri i mëlçisë, pankreasit dhe ezofagut, të cilët janë ndër më vdekjeprurësit dhe ku diagnoza e hershme mund të bëjë vërtet ndryshim.

Mendimi i ekspertit

Autori i parë i artikullit, Dr Eric Klein, president i Institutit Urologjik dhe Veshkave Glickman, Cleveland Clinic, Cleveland, SHBA, tha: “Zbulimi i hershëm i kancerit, kur trajtimi ka më shumë gjasa të jetë i suksesshëm, është një nga mundësitë më të mëdha që kemi. Këto të dhëna sugjerojnë se, kur përdoret së bashku me testet ekzistuese të shqyrtimit, testi i zbulimit të shumë llojeve të kancerit mund të ketë një ndikim të thellë në zbulimin e hershëm të kancerit dhe, në fund të fundit, në shëndetin publik”.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X