loading

Nivelet e ulëta të progresteronit zvogëlojnë mundësitë për shtatzani

0 0

Rëndësia e progesteronit gjatë shtatzanisë dihet se lehtëson implantimin e një embrioni, por a ekziston një lidhje midis kësaj substance dhe suksesit të trajtimeve riprodhuese? Autorët e një studimi të udhëhequr nga Elena Labarta, gjinekologe, prezantuan, në kongresin e 35-të të Shoqërisë Evropiane të Riprodhimit Njerëzor dhe Embriologjisë, mundësitë e shtatzënësisë.

Hulumtimi zgjati 3 vjet

Gjatë 3 viteve të fundit, studiuesit kanë studiuar ndikimin e vlerës së progesteronit në gjakun e matur në ditën e transferimit të embrionit në normat e shtatzënisë në ciklet e përgatitjes artificiale të endometrit. Deri më tani dhe bazuar në studimet e mëparshme të bëra në grupe të tjera, mendohej se kjo matje nuk ishte e dobishme, pasi nuk ishte në gjendje të pasqyronte veprimin që progesteroni po ushtronte në nivelin lokal të mitrës. Sidoqoftë, rezultatet e vunë në dyshim këtë dogmë dhe treguan se niveli i progresteronit në gjak është i lidhur me mundësinë për të ngelur shtatzanë.

Deri në 20% më pak

Dy studimet e para përfshijnë 1.400 nëna dhe treguan se ekziston një vlerë e progesteronit nën të cilën mundësia e një shtatzënie evolucionare mund të zbresë në 20%, që paraqet një rënie drastike të niveleve të suksesit në trajtimet riprodhuese. Gratë me nivele të progesteronit nën 8.8 ng / ml në ditën e transferimit të embrionit treguan një normë evolucionare të shtatzënisë më të ulët se 18%. Këto rezultate sugjerojnë që përvetësimi i progesteronit vaginal mund të ndryshojë nga personi në person, duke ndikuar në rezultatet e arritura.

Mund të ndërhyhet

Nga njëra anë është parë që niveli i progesteronit parashikon rezultatin jo vetëm kur matet në ditën e transferimit të embrionit, por edhe gjatë fazës luteale (nga dita që embrioni ngulitet deri në ditën kur kryhet testi i shtatzanisë). Nga ana tjetër, rezultatet janë vërtet inkurajuese pasi situata mund të ndryshojë nëse zbulohet në kohë.

Një nivel i ulët i progesteronit në gjak mund të zvogëlojë shanset për të pasur një fëmijë me 18%.

Lexo edhe: A mund të ngelem shtatzanë ndërkohë që ushqej fëmijën me gji?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund t’ju ndihmojë realisht...

Sidoqoftë, akupunktura nuk është më vetëm një kuriozitet ekzotik. Njerëzit bëjnë akupunkturë për përfitime të shumta shëndetësore. Përfitimet e akupunkturës gjithashtu mbështeten nga profesionistë mjekësorë duke e bërë atë të...

Kafja në kapsula, e dëmshme...

Konsumi i kafesë në kapsula po rritet gjithnjë e më shumë. Edhe pse është më e shtrenjtë se kafeja tradicionale, ajo preferohet sepse është më praktike, më e shpejtë, si...

Si të ngelesh shtatzënë?

Mendimi për të ngjizur një fëmijë është diçka shumë emocionuese për çiftin, por ndonjëherë rezulton të mos jetë edhe aq e thjeshtë. Mosha, pesha, mirëqënia e përgjithshme etj mund të...

Çiftet që duan të bëhen...

Tre muaj, që këshillohen në mënyrë tipike, nuk janë të mjaftueshme nëse çiftet po fillojnë të tentojnë për fëmijë, me një peshë ose mënyrë jetese jo të shëndetshme, sipas biologes...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X