Nivele të larta të kolesterolit të keq? Rreziku varet edhe nga gjenetika

0 0

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i “keq“) në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde me atë në ADN, mund të identifikohen njerëzit me rrezik më të madh kardiovaskular.

Ky është rezultati i studimit të botuar në revistën shkencore Circulation, të Shoqatës Amerikane të Zemrës dhe i kryer nga Allelica, një kompani e softuerëve të gjenomikës.

Rezultati poligjenik

Prs (Rezultati i Rrezikut Poligjenik) ose rezultati poligjenik është një vlerë që llogarit rrezikun e sëmundjes së një personi bazuar në gjenet e tij dhe merret duke analizuar gjenomin e një personi dhe duke vlerësuar efektet e një numri të madh të varianteve gjenetike në gjenom. Allelica është specializuar në zhvillimin e mjeteve dixhitale inovative për llogaritjen e vlerave të një personi në lidhje me sëmundjet kardiovaskulare. Ajo studioi të dhënat gjenetike të rreth 408,000 individëve nga biobanka në Mbretërinë e Bashkuar dhe arriti të kryejë një provë të thjeshtë gjenetike të pështymës, të quajtur CardioriskSCORE, e cila premton të vlerësojë PRS të secilit individ.

Kolesteroli i keq nën kontroll

Sëmundjet kardiovaskulare, kujton Allelica, janë shkaku kryesor i vdekjeve në Evropë, me gati 4 milion vdekje (43% të të gjitha vdekjeve) në 2016. Studimi i botuar në revistën shkencore Circulation tregon, në veçanti, se njerëzit me nivele mesatarisht Ldl kolesteroli (130-160 mg / dl) në gjak por me një rezultat të lartë poligjenik (Prs) kanë një rrezik ekuivalent të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare dhe sulm në zemër krahasuar me njerëzit me hiperkolesterolemi (> 190 mg / dl) por me një vlerë mesatare të Prs. Për më tepër, hulumtimi ka treguar se njerëzit me rezultate të larta poligjenike mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes nëse mbajnë nivele optimale të LDL, me ilaçe dhe një dietë të duhur.

Kur të përdorni ilaçe

“Rreziku i një individi për të pasur një sulm në zemër ose goditje në tru përcaktohet nga ndërveprimi i shumë elementeve, duke qenë multifaktorial dhe poligjenik – shpjegon Ciro Indolfi, president i Shoqatës Italiane të Kardiologjisë -. Ky studim sugjeron që përfitimet më të mëdha të ilaçeve që ulin kolesterolin LDL do të merreshin tek individët me rezultate të larta të rrezikut poligjenik”.

Kolesteroli LDL dihet të jetë një “termometër” shumë i rëndësishëm i rrezikut kardiovaskular. Në fakt, vlerat e tij janë të lidhura me probabilitetin teorik të vuajtjes së një sëmundjeje të lidhur me aterosklerozën, siç janë angina pektoris, infarkti i miokardit, goditja në tru ose klaudikimi me ndërprerje.

Lexo edhe: Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë kolesterolin e keq


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X