Ninullat ju ndihmojnë të kaloni më lehtë depresionin pas lindjes

0 0

Nuk është e rrallë që nënat e të porsalindurve të ndjejnë simptomat e depresionit pas lindjes. Në fakt, deri në 20% e grave do të përjetojnë PPD. Simptomat mund të përfshijnë lodhje, ankth, pagjumësi, marramendje, nervozizëm dhe humbje të oreksit.

Pasi lindi fëmija im i parë, u ndjeva e shqetësuar dhe vetëm qaja. Njerëzit më rekomanduan mjete të ndryshme shtëpiake, duke përfshirë daljen, bisedën me miqtë, të flija kur fëmija flinte dhe shumë të tjera. Megjithëse u përmirësova ngadalë, askush nuk më sugjeroi që të provoja të këndoja ninulla.

Sipas një studimi të ri në British Journal of Psychiatry, të kënduarit në të vërtetë ndihmon në uljen e simptomave të depresionit pas lindjes.

Përmbledhja e studimit citoi një vëzhgim të grave me depresion pas lindjes për të parë nëse të kënduarit ninulla do të ndihmonte në zbutjen e simptomave të tyre.

Njëqind e tridhjetë e katër gra u vendosën në grupe me nga 10 deri në 12 pjesëmarrse, ku ato kënduan gjymtyrë, ose një grup tjetër, ku ato vazhduan me rutinat e tyre të rregullta për 10 javë. Gratë në grupet që kënduan sollën me vete foshnjat e tyre dhe inkurajoheshin të mësonin këngë të tjera për fëmijë. Seancat zgjatën rreth 60 minuta secila.

Gratë në të dy grupet raportuan një përmirësim të simptomave të tyre, por gratë në grupin që kënduan u përgjigjën me një normë dukshëm më të shpejtë.

Rosie Perkins, një studiuese e Imperial College të Londrës, tha, “Për më tepër, disa nga hulumtimet tona të tjera me nënat kanë treguar që të kënduarit çoi në ulje më të madhe të ankthit dhe perceptime të zgjeruara të afërsisë emocionale sesa bashkëveprimi tjetër “.

Gratë në studim zbuluan se ninullat sillnin një ndjenjë identiteti dhe përparimi, sepse nuk po i kalonin vetëm pengesat e mëmësisë. Dhe vetë këndimi ndihmoi në lehtësimin e trurit të dëshpëruar.

Efektet pozitive si të kënduarit ashtu edhe miqësisë së grave nuk janë gjetje të reja kur bëhet fjalë për mposhtjen e depresionit. Mendoni për përfitimet e dëgjimit të një kënge të preferuar.

Nëse po ndjeni efektet e depresionit pas lindjes, ju lutemi kërkoni ndihmë. Përveç kësaj, merrni parasysh muzikën! Nëse nuk keni akses në një grup nënash të tjera si gratë në studim, provoni të këndoni ninullat që dini me fëmijën tuaj. Mund të zbuloni që të kënduarit ndihmon në uljen e ankthit me një ritëm më të shpejtë. Plus, fëmija juaj duhet të dëgjojë zërin qetësues të nënës.

Lexo edhe: Depresioni pas lindjes, luftojeni me muzikë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X